Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 17:59

Duchovný z Odesy pomáhal mužom vyhnúť sa službe v armáde, obvinili ho z korupcie

Diakon Pravoslávnej cirkvi sfalšoval zoznamy misionárov, ktorí mali v mene biskupa ísť do zahraničia, kde sa mali starať o duchovné potreby ukrajinských veriacich alebo študovať.

Bývalý diakon pravoslávnej cirkvi z Odesy je podozrivý z toho, že za peniaze pomohol najmenej šiestim mužom, aby sa vyhli brannej povinnosti. Muži opustili územie Ukrajiny vďaka tomu, že ich kňaz vydával za misionárov. O kauze informoval britský denník The Guardian.

Duchovný sfalšoval zoznamy misionárov, ktorí mali v mene biskupa ísť do zahraničia, kde sa mali starať o duchovné potreby ukrajinských veriacich alebo študovať.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) minulý týždeň informovala, že zadržaný bývalý diakon patril k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC) – jednej z dvoch hlavných vetiev pravoslávia na Ukrajine, ktorá bola donedávna napojená na moskovský patriarchát. Podľa SBU za svoje služby získal 4500 dolárov.

Počas bytovej prehliadky SBU zhabala bývalému diakonovi počítače, mobilné telefóny, SIM karty i hotovosť v dolároch. Na základe výsledkov vyšetrovania bol zadržaný muž obvinený z nelegálnej prepravy osôb cez štátnu hranicu Ukrajiny, za čo mu hrozí až deväť rokov odňatia slobody a prepadnutie majetku.

Ide o ďalší zo série korupčných škandálov týkajúcich sa vyhýbania sa odvodom na Ukrajine, v dôsledku ktorého prezident Volodymyr Zelenskyj v auguste odvolal vedúcich oblastných odvodových komisií na Ukrajine. Svoje rozhodnutie zdôvodnil endemickou korupciou v tomto štátnom aparáte.

Denník The Guardian konštatuje, že počas prvých mesiacov vojny, keď sa státisíce Ukrajincov hlásili do dobrovoľníckych práporov a pomáhali armáde aj iným spôsobom, nebolo potrebné vynucovať si rešpektovanie pravidiel spojených s mobilizáciou. Po 18 mesiacoch vojny, s desaťtisícami obetí a mnohými vojakmi na fronte, ktorí sú unavení a potrebovali by, aby ich niekto vystriedal, sa ukrajinská armáda čoraz viac utieka k mobilizácii a často rozdáva povolávacie rozkazy aj priamo na ulici.

The Guardian napísal, že v mnohých mestách Ukrajiny sa preto na platforme Telegramu objavujú informácie určené špeciálne pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť odvodu. Ide napríklad o správy, kde boli v daný deň spozorovaní príslušníci odvodových komisií. Mnohí majitelia prevádzok či firiem sa sťažujú, že ich zamestnanci nechcú chodiť do práce, pretože sa boja, že by mohli byť odvedení, ak vyjdú z domu.

Muži ukrajinskej národnosti v odvodovom veku môžu prekročiť hranice len vtedy, ak finančne vyživujú tri alebo viac detí mladších ako 18 rokov, sú slobodnými otcami detí mladších ako 18 rokov, majú deti alebo sú opatrovníkmi detí so zdravotným postihnutím.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.