Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 17:10

Kauza Marka Rupnika

Diecéza preverovala Centrum Aletti, výsledná správa vyznieva v prospech umelca

Diecéza preverovala Centrum Aletti, výsledná správa vyznieva v prospech umelca

Foto: wikipedia.org (CC)

Pápež František prijal na audiencii žiačku a obhajkyňu Marka Rupnika, ktorého v júni definitívne prepustili z rehole jezuitov.

Nastáva v kauze bývalého jezuitu a umelca Marka Rupnika obrat? To by bolo zrejme prisilné konštatovanie, avšak posledné dni priniesli signály v prospech hlavného aktéra kauzy.

Rímska diecéza v pondelok informovala o výsledkoch kanonickej vizitácie v Centre Aletti, ktorú nariadil 16. januára 2023 kardinál vikár Angelo De Donatis.

Centrum Aletti poskytuje priestor pre kresťanských umelcov, kde môžu spolu žiť a modliť sa, založil ho v Ríme Marko Rupnik. Ten čelí obvineniam z fyzického a psychického zneužívania zasvätených žien. V júni ho definitívne prepustili z jezuitskej rehole.

Kanonická vizitácia sa podľa oficiálneho komuniké uskutočnila najmä s cieľom „zistiť spôsob riadenia združenia a efektívneho fungovania jeho riadiacich orgánov; preskúmať život združenia vo všetkých jeho aspektoch vrátane vzťahov členov so zakladateľom a so skupinou vedúcich, ako aj dynamiku vzťahov medzi samotnými členmi...“.

Vizitátorom bol profesor cirkevného práva Giacomo Incitti, ktorý 23. júna predložil svoju záverečnú správu.

Z tejto správy je podľa Rímskej diecézy „zrejmé, že v Centre Aletti prebieha zdravý komunitný život bez akýchkoľvek konkrétnych kritických problémov. Vizitátor sa mohol presvedčiť, že členovia Centra Aletti, hoci rozhorčení vznesenými obvineniami a spôsobom, akým sa s nimi narábalo, sa rozhodli zachovať mlčanie – napriek prudkosti médií –, aby si chránili svoje srdce a neprivlastňovali si nejaký bezúhonný status, s ktorým by mohli vystupovať ako sudcovia iných“.

Celá kauza podľa názoru vizitátora pomohla ľuďom v Centre Aletti posilniť ich dôveru v Pána aj v čase skúšky.

Diecéza ďalej informuje, že vizitátor preskúmal aj „hlavné obvinenia vznesené proti o. Rupnikovi, najmä to, ktoré viedlo k žiadosti o exkomunikáciu. Na základe preštudovaného bohatého dokumentačného materiálu vizitátor mohol zistiť, a preto poukázal na závažné anomálne postupy, ktorých preskúmanie vyvolalo opodstatnené pochybnosti aj v súvislosti so samotnou žiadosťou o exkomunikáciu“.

„Vzhľadom na závažnosť týchto zistení postúpil kardinál vikár správu príslušným orgánom,“ uzatvára správa diecézy.

Exkomunikácia

V stanovisku diecézy sa bližšie neuvádza, o akú exkomunikáciu ide.

Marko Rupnik sa v minulosti ocitol v exkomunikácii za zneužitie spovede. Informoval o tom generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa v decembri 2022 s tým, že išlo o automatickú exkomunikáciu za rozhrešenie ženy, s ktorou mal údajne Rupnik pomer.

Inzercia

V roku 2019 až 2020 sa voči Rupnikovi viedol kanonický proces, ktorý prebiehal pod vedením dominikána Francisca Javiera Canseca s ďalšími rehoľníkmi, ktorí nie sú jezuiti. Tento fakt potvrdili aj jezuiti.

V januári 2020 traja cirkevní sudcovia jednomyseľne potvrdili, že skutočne došlo k rozhrešeniu spolupáchateľa proti šiestemu prikázaniu. V máji 2020 Kongregácia pre náuku viery vydala dekrét o exkomunikácii Rupnika, pričom v tom istom mesiaci bola exkomunikácia zrušená.

Predstavený jezuitov Sosa uviedol, že exkomunikácia bola sňatá po tom, čo rehoľník robil pokánie.

František prijal Rupnikovu obhajkyňu

Krátko pred zverejnením správy o vizitácii v Centre Aletti prijal pápež František na súkromný rozhovor v Apoštolskom paláci Máriu Campatelliovú, nasledovníčku Marka Rupnika. Stalo sa tak tento piatok 15. septembra, informuje portál infovaticana.com.

Žena podľa blogu Silere non possum vždy obhajovala zakladateľa umelecko-duchovného centra, a to až do takej miery, že bývalý slovinský jezuita ju vyzval, aby ho nahradila (len formálne), keď sa začali objavovať obvinenia voči nemu.

Campatelliová v júni tohto roku zverejnila list, v ktorom obviňuje jezuitov z podpory mediálnej kampane proti jej mentorovi Rupnikovi.

Marko Rupnik je katolícky kňaz, bol členom rehole jezuitov. Pochádza zo Slovinska. Vo svete je známy mozaikovými umeleckými dielami pre kaplnky, kostoly a svätyne, ktoré navrhuje už viac ako 30 rokov.

Začiatkom decembra minulého roku katolícky svet šokovali informácie, že známy jezuita a umelec má obmedzenú kňazskú službu a že sa voči nemu viedlo vyšetrovanie pre obvinenia zo zneužívania.

O Rupnikovej kauze sme písali aj v tomto texte.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 4 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 4 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 5 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

pred 5 hodinami

Čo pre vás pripravuje Postoj počas volebného víkendu:

  • náš tím reportérov bude večer prinášať informácie a postrehy priamo z volebných štábov;

  • na našej stránke nájdete zverejnené exit polly aj aktualizované výsledky volieb;

  • chystáme pre vás aj špeciálne volebné štúdio, kde budú naši komentátori analyzovať dianie;

  • od nedele budeme prinášať komentáreanalýzy a všetky podstatné informácie o voľbách a možných scenároch vývoja.

  • všetko dôležité sa dozviete aj v našom špeciálnom newslettri Volebný Postoj. Odoberať ho môžete tu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.