Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 15:56

Situácia na popradskom letisku je neistá, zamestnanci zvažujú štrajk

„Z medzinárodného letiska schengenského typu by sa malo stať len malé regionálne letisko pre vybranú skupinu cestujúcich,“ uviedol šéf odborárov Michal Pavelka.

Po viac ako roku je situácia na Letisku Poprad-Tatry opäť neistá, zamestnanci zvažujú že znova vstúpia do štrajkovej pohotovosti. Po rokovaní dozornej rady letiska o tom informoval šéf tamojších odborárov Michal Pavelka.

Dôvodom sú informácie vo veci ďalšieho fungovania letiska. "Z medzinárodného letiska schengenského typu by sa malo stať len malé regionálne letisko pre vybranú skupinu cestujúcich, malo by dôjsť k prepúšťaniu zamestnancov a pozemky okolo letiska by mali byť rozpredané," uviedol Pavelka.

Aktuálne čakajú na stanovisko rezortu dopravy. V prípade, že zamestnanci nedostanú adekvátne odpovede, 85 percent z nich je pripravených vstúpiť do štrajkovej pohotovosti. Pavelka však ubezpečil, že cestujúci sa obmedzenia prevádzky báť nemusia. Riaditeľ letiska Martin Rakovský uviedol, že spolu so zamestnancami očakávajú odpovede na otázky, ktoré zaslali ministerstvu dopravy ako hlavnému akcionárovi.

"Máme viac indícií aj zvonku, ktoré nás zneisťujú," uviedol Pavelka. Jednou z nich je, že mimoriadne valné zhromaždenie sa má konať len deň pred parlamentnými voľbami. Zároveň tvrdí, že do predstavenstva bol vybraný človek, ktorý by mal byť aj výkonným riaditeľom a doteraz v letectve vôbec nepôsobil.

Odborári považujú spomínané indície za nelogické vzhľadom na rastúce ekonomické čísla spoločnosti. Rakovský konkretizoval, že oproti minulému roku stúpol počet leteckých pohybov o 65 percent, v auguste mali v Poprade 1800 letov a hospodárske výsledky vzrástli o 25 percent.

Vedenie pritom len nedávno ohlásilo prevádzkovanie novej pravidelnej linky a v lete dosiahlo rekordné počty pohybov. Zvýšenie základného imania spoločnosti zo strany ministerstva dopravy začiatkom tohto roka o 1,2 milióna eur podľa Rakovského zabránilo vyhláseniu konkurzu.

Menšinovým vlastníkom popradského letiska je mesto Vysoké Tatry. Primátor Jozef Štefaňák uviedol, že z hľadiska obslužnosti dopravy a cestovného ruchu je pre región veľmi potrebné. "Plne chápem, že sú zamestnanci znepokojení, ale pevne verím, že tieto informácie sa nezakladajú na pravde, budú vyvrátené a letisko bude naďalej fungovať v plnom režime k spokojnosti cestujúcich," skonštatoval.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 3 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

pred 4 hodinami

Ani jedna slovenská loď nebude mať zastúpenie vo finále K1 mužov na MS vo vodnom slalome. Najlepšie umiestnenie zaznamenal Adam Gonšenica, ktorý finišoval na 18. mieste a zaistil pre Slovensko miestenku na budúcoročných OH v Paríži. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.