Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 15:17

Gruzínsko obviňuje predstaviteľa ukrajinskej vlády z plánovania prevratu

Gruzínsko obviňuje predstaviteľa ukrajinskej vlády z plánovania prevratu

Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili. Foto: TASR/AP

„Tieto obvinenia sú absurdným pokusom vládnucej strany Gruzínsky sen vytvoriť podmienky pre ďalšie zatýkanie a obťažovanie politických oponentov pred budúcoročnými voľbami,“ hovorí opozičný politik David Kezerašvili.

Gruzínsko obvinilo vysokopostaveného predstaviteľa Ukrajiny z plánovania zvrhnutia gruzínskej vlády prostredníctvom organizácie hromadných nepokojov. Bacha Mgeladze, zástupca šéfa protiteroristickej jednotky gruzínskej bezpečnostnej služby uviedol, že konšpirátori chcú prevrat uskutočniť, keď Brusel v októbri odmietne vstup Gruzínska do EÚ, informuje portál Politico. Svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Pučostov údajne vedie Georgij Lortkipanidze, bývalý gruzínsky námestník ministra vnútra. Medzi konšpirátormi boli podľa bezpečnostných služieb aj námestník šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky či Gruzínci bojujúci proti Rusku na Ukrajine, vrátane telesného strážcu uväzneného gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

"Tieto obvinenia sú absurdný pokus vládnucej strany Gruzínsky sen vytvoriť podmienky pre ďalšie zatýkanie a obťažovanie politických oponentov pred budúcoročnými voľbami," cituje Politico Davida Kezerašviliho, opozičného politika a bývalého ministra obrany počas ruskej invázie do Gruzínska v roku 2008.

"Menovanie jedného z významných predstaviteľov ukrajinskej armády ako jedného zo šéfov pučistov nepochybne prehĺbi rozpor medzi vládami," pokračoval Kezerašvili. "Potvrdí to rozšírené podozrenia, že súčasná gruzínska vláda sa rýchlo dostáva do područia Kremľa."

Ukrajina Gruzínsko opakovane žiada, aby prepustilo Saakašviliho, ktorý má aj ukrajinské občianstvo a je jedným z poradcov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev tvrdí, že gruzínske úrady na príkaz Kremľa "zabíjajú" exprezidenta, ktorého zdravie je oslabené. Žiadajú jeho prevoz na liečbu do zahraničia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.