Policajný prezident Štefan Hamran
Z pohľadu polície je prípad nezvestnej študentky objasnený

Štefan Hamran. Foto: TASR/Martin Baumann
Niektoré rozhodujúce a veľmi dôležité procesné úkony podľa neho ešte neboli vykonané.
Uviedol to na tlačovej konferencii policajný prezident Štefan Hamran.
"Dôkazná situácia, ktorú zadokumentovali policajti krajského riaditeľstva, je mimoriadne silná a my sme presvedčení o tom, že máme zadržanú osobu, ktorá sa tohto násilného trestného činu vo vzťahu k študentke dopustila," skonštatoval šéf polície.
Niektoré rozhodujúce a veľmi dôležité procesné úkony ešte podľa Hamrana neboli vykonané. "Ako bude vyšetrovanie napredovať, priebežne budeme informovať tak, ako nám to umožní procesná situácia, najmä dozorujúca prokurátorka a vyšetrovateľka," povedal.
Hamran ocenil bratislavskú krajskú políciu za ich prácu na tomto prípade. Ponúkol im tiež pomoc Národnej kriminálnej agentúry. Uznal tiež pomoc verejnosti na tomto prípade.
Polícia prijala oznámenie o nezvestnosti 22-ročnej študentky v nedeľu (10. 9.). Vypátrať sa ju podarilo v pondelok (11. 9.) ráno. Študentku našli v bezvedomí a intoxikovanú v bratislavskej Petržalke. Polícia v tejto súvislosti obvinila zo znásilnenia 54-ročného muža, má ísť o záchranára.
Dnes treba vedieť
Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. (tasr)
Noví kardináli
Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom
Podľa pápeža je rozmanitosť v cirkvi „nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť. Vo Vatikáne kreoval 21 kardinálov.
Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)
Arménsko
Hranice z Náhorného Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov
Podľa oficiálnych, no neoveriteľných informácií v odštiepeneckom regióne žilo do eskalácie 120 000 etnických Arménov.
Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz. (tasr)
Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. (tasr)
Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)
Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.
Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.