Expertka OSN
Stav ľudských práv v Rusku sa po vpáde na Ukrajinu značne zhoršil
Ruské úrady podľa nej vážne obmedzili slobody prejavu, slobody združovania a pokojného zhromažďovania a tiež zásadným spôsobom podkopali nezávislosť súdnictva a záruky spravodlivého procesu.
Situácia v oblasti ľudských práv v Rusku sa od vlaňajšej totálnej ruskej invázie na Ukrajinu výrazne zhoršila. Vo svojej prvej správe o dodržiavaní ľudských práv v Ruskej federácii to uviedla osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) Marijana Kacarovová.
Správa uvádza, že "situácia neustále upadala už počas posledných dvoch desaťročí, čiastočne dedičstvom dvoch vojen v Čečensku, ktoré sa skončili v roku 2009".
Kacarovová opísala, ako ruské úrady "vážne obmedzili slobody prejavu, slobody združovania a pokojného zhromažďovania" a tiež "zásadným spôsobom podkopali nezávislosť súdnictva a záruky spravodlivého procesu".
Poukázala aj na množstvo administratívnych sankcií "svojvoľne uplatňovaných proti odporcom" režimu. Tiež došlo podľa nej k zvýšeniu prísnosti nedávnych trestných rozsudkov, ako aj počtu osôb odsúdených na základe politicky motivovaných obvinení.
Osobitná spravodajkyňa zdokumentovala, ako sa obmedzenia z posledného obdobia využívajú na "umlčanie občianskej spoločnosti". Často násilné vynucovanie zákonov a nariadení malo podľa nej za následok systematické potláčanie organizácii občianskej spoločnosti.
"Viedlo to k hromadnému svojvoľnému zatýkaniu, zadržiavaniu a prenasledovaniu obhajcov ľudských práv, pokojných protivojnových aktivistov, novinárov, kultúrnych osobností, menšín a každého, kto vystupuje proti vojne Ruskej federácie na Ukrajine," napísala v správe.
Odborníčka tiež vo svojej správe opísala, ako ženy, najmä tie, ktoré pracujú ako obhajkyne práv, aktivistky alebo novinárky, "zažili špecifické rodovo podmienené násilie, ponižovanie a zastrašovanie". Zdôraznila, že "prostredie beztrestnosti, nepredvídateľnosť zmien zákonov a ich nejednoznačnosť" prinútili mnohých Rusov odísť do exilu.
Kacarovová sa stala vôbec prvou osobitnou spravodajkyňou Rady OSN pre ľudské práva pre situáciu v oblasti ľudských práv v Ruskej federácii vlani v apríli. Správu predloží na pôde tohto orgánu OSN v Ženeve vo štvrtok.
Dnes treba vedieť
V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)
Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)
Noví kardináli
Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom
Podľa pápeža je rozmanitosť v cirkvi „nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť. Vo Vatikáne kreoval 21 kardinálov.
Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)
Arménsko
Hranice z Náhorného Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov
Podľa oficiálnych, no neoveriteľných informácií v odštiepeneckom regióne žilo do eskalácie 120 000 etnických Arménov.
Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz. (tasr)
Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. (tasr)
Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)
Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.