Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 13:24

Vatikán

Volali ho „muž so závojom“. Kardinál Krajewski pochoval slovenského bezdomovca

Volali ho „muž so závojom“. Kardinál Krajewski pochoval slovenského bezdomovca

Kardinál Konrad Krajewski počas sobotného pohrebu. Foto: TK KBS/Vatican Media

Rakovina znetvorila Miroslavovi 90 percent tváre. Žil v parku na Aventíne, až kým ho kardinál nezavolal do ubytovne pri Vatikáne.

Pápežský almužník, kardinál Konrad Krajewski, predsedal v sobotu v rímskom Kostole svätej Moniky pohrebu slovenského bezdomovca, ktorý zomrel vo veku 60 rokov na rakovinu, ktorá mu znetvorila 90 percent tváre.

Preto vždy chodil so šatkou na tvári. Pred rokom prišiel do Palazzo Migliori, neďaleko Vatikánu, až potom, keď ho presvedčil kardinál Krajewski, ktorý mu povedal: „Pápež ťa pozýva.“ Dovtedy žil v parku na vrchu Aventín.

Nezomrel sám

Ako píše Vaticannews, Miroslav, pre svojich „priateľov“ Mirko, už nemal tvár, ale len tvár trpiaceho Krista. Šesťdesiatnikovi zo Slovenska rakovina ponechala neporušené len ústa, pohltila mu oči, nos a väčšinu tváre. Volali ho „muž so závojom,“ kvôli látke, ktorou sa prikrýval; ledva dokázal zamrmlať pár slov, vykríknuť, keď videl, že sa mu niekto snaží pomôcť, a prehltnúť jedlo.

Po roku, ktorý strávil v Palazzo Migliori, ubytovni, ktorá sa nachádza iba pár metrov od Kolonády svätého Petra, sa dokonca začal usmievať.

Mirko zomrel ešte v auguste. Kvôli rôznym byrokratickým ťahaniciam, keďže bol cudzincom, sa pohreb konal v sobotu 16. septembra ráno v kostole svätej Moniky na námestí Sant'Uffizio.

Predsedal mu kardinál pápežský almužník Konrad Krajewski a zúčastnilo sa na ňom asi sto ľudí vrátane kňazov, rehoľných sestier, dobrovoľníkov, zástupcov slovenského veľvyslanectva a komunity svätého Egídia, ktorá zariadenie spravuje.

Prišlo aj asi päťdesiat chudobných ľudí, pre ktorých sa tento muž stal priateľom. Bolo to silné znamenie, že Mirko nezomrel sám, aj keď roky žil v parku na Aventíne medzi muchami a mravcami.

Pozvanie pápeža Františka

„Byť po jeho boku počas tohto obdobia bolo pre nás akoby sme si konali duchovné cvičenia. Nikdy sa nesťažoval, nikdy nič nežiadal, bol spokojný s tým, čo sme mu priniesli, a vždy ďakoval,“ zdôveril sa kardinál Krajewski s dojatím. Práve on – upozornený, že v parku spí muž „s vreckovkou na tvári“ – presvedčil Mirka, aby prišiel bývať do domu, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2019.

„Išiel som tam za ním, ale nechcel sa presťahovať, povedal, že tam chce zomrieť, obklopený hmyzom. Povedal som mu: pozri, môžeme vám urobiť priestor vo Vatikánskych záhradách. A viete, ako sa dal presvedčiť? Keď som mu povedal: ‚Pápež František vás pozýva do novej ubytovne‘. Odpovedal: ‚Dobre, ale poviem ti to o tri dni. A po troch dňoch povedal áno.‘“

Dňa 1. septembra 2022 sa presťahoval do paláca vedľa kolonády. „Stal sa dôležitou prítomnosťou,“ spomína riaditeľ Carlo Santoro. „Raz nás prišli navštíviť štyria slovenskí biskupi a on zišiel dolu, vždy zahalený, a postavil sa medzi nich. Začal sa s nimi rozprávať o evanjeliu. Neuveriteľná scéna.“

Inzercia

DELEGÁCIA KBS V RÍME A VATIKÁNE🇻🇦🇸🇰 Delegácie KBS navštívila Slovákov v dome prijatie, ktorý spravuje Komunita sv. Egídia.

Uverejnil používateľ TK KBS Sobota 21. januára 2023 Zdieľať

Mirkovi neostávalo veľa času, jeho rakovina, ktorá sa začala malou bodkou pri nose, bola už v pokročilom štádiu. Už z fotografie na občianskom preukaze bolo vidieť zdeformovanú časť jeho tváre.

V poslednom období liečba spočívala najmä v čistení krvi a tekutín z otvorenej rany. Bolo to veľmi bolestivé, a to tak pre postihnutého, ako aj pre toho, kto ranu čistil.

„Mirko to nechcel,“ hovorí Krajewski, „jediné, čo nám dovolil, bolo zmerať mu krvný tlak a viete čo? Krvný tlak mal v poriadku! Keď má niekto bolesti, tlak stúpa a klesá; on namiesto toho nemal tieto príznaky a dokonca ani nebral sedatíva. Pravdepodobne bol pokojný.“

Okno na baziliku a stretnutie s pápežom

Mirka zo všetkého najviac potešil pohľad na Baziliku svätého Petra. „Celý čas sa pozeral z okna a počas mesiacov, ktoré u nás strávil, sledoval všetky modlitby Anjel Pána a slávnosti Svätého Otca.“ Raz dokonca išiel za pápežom na súkromnú audienciu. „Raz som ho priviedol,“ spomína kardinál, „dostal požehnanie. Aj pre Svätého Otca to bola výnimočná chvíľa, pretože videl človeka, ktorý nemá nič.“

Pre Krajewského, ktorý je zvyknutý zaoberať sa najrôznejšími situáciami chudoby, bol Mirkov život živým podobenstvom.

„Jeho telo bolo zničené chorobou, ale práve preto nám pripomínal, že nie sme len telo, ale aj duša. Vedľa neho sme duchovne rástli. Ako hovorí Svätý Otec, ak chcete adorovať Ježiša, vyjdite na ulicu a pomáhajte chudobným. Tu v Palazzo Migliori sme mali Ježiša Krista, s ktorým sme sa mohli vždy pokloniť Pánovi. Mirka, Slováka.“

„Ja,“ dodal kardinál, „som svoju dnešnú homíliu začal slovami: Mirko je mŕtvy, teda žije. Je to skutočne tak.“

Rakva bude uložená na rímskom cintoríne Prima Porta.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 3 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 4 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 4 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

pred 5 hodinami

Čo pre vás pripravuje Postoj počas volebného víkendu:

  • náš tím reportérov bude večer prinášať informácie a postrehy priamo z volebných štábov;

  • na našej stránke nájdete zverejnené exit polly aj aktualizované výsledky volieb;

  • chystáme pre vás aj špeciálne volebné štúdio, kde budú naši komentátori analyzovať dianie;

  • od nedele budeme prinášať komentáreanalýzy a všetky podstatné informácie o voľbách a možných scenároch vývoja.

  • všetko dôležité sa dozviete aj v našom špeciálnom newslettri Volebný Postoj. Odoberať ho môžete tu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.