Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 21:27

EK vyzvala Slovensko, Maďarsko a Poľsko na konštruktívny prístup k dovozu obilia

Cieľom eurokomisie je zaviesť a sfunkčniť nový systém. Pondelkové stretnutie so zástupcami všetkých zainteresovaných krajín EÚ poskytne príležitosť na ďalšiu diskusiu o tejto otázke.

Európska komisia (EK) vyzvala Poľsko, Maďarsko a Slovensko na konštruktívny prístup po tom, čo tieto krajiny jednostranne predĺžili zákaz dovozu ukrajinského obilia napriek rozhodnutiu EK o jeho zrušení. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Sme si vedomí vyjadrení niektorých členských štátov v súvislosti s jednostrannými opatreniami. V súčasnosti je dôležité, aby všetky krajiny pracovali v duchu kompromisu a konštruktívne,“ uviedla Komisia prostredníctvom hovorkyne.

Ukrajina bola jedným z popredných svetových vývozcov obilia, ruská vojenská invázia v roku 2022 však znížila jej schopnosť dodávať poľnohospodárske produkty na svetové trhy cez čiernomorské prístavy. Odvtedy sú ukrajinskí farmári odkázaní na vývoz obilia cez susedné krajiny.

Záplava obilnín a olejnín do susedných krajín však ovplyvnila príjmy tamojších poľnohospodárov a viedla k tomu, že vlády zakázali dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, spresňuje Reuters.

Európska únia v máji zasiahla, aby zabránila jednotlivým krajinám konať jednostranne, a zaviedla vlastný zákaz dovozu z Ukrajiny do susedných krajín. Na základe tohto zákazu mohla Ukrajina vyvážať cez tieto krajiny pod podmienkou, že sa výrobky predajú inde.

EÚ tento zákaz v piatok nepredĺžila po tom, čo sa Ukrajina zaviazala prijať opatrenia na sprísnenie kontroly vývozu do susedných krajín. Poľsko, Slovensko a Maďarsko v reakcii na to v piatok oznámili, že napriek rozhodnutiu Komisie zachovajú svoje vlastné obmedzenia na dovoz obilia z Ukrajiny.

Táto otázka je obzvlášť citlivá v Poľsku, ktoré čakajú v októbri voľby a kde sú poľnohospodári kľúčovým elektorátom vládnucej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS), konštatuje Reuters.

„Naším cieľom je teraz zaviesť a sfunkčniť nový systém,“ uviedla hovorkyňa eurokomisie a dodala, že pondelkové stretnutie so zástupcami všetkých zainteresovaných krajín EÚ poskytne príležitosť na ďalšiu diskusiu o tejto otázke.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 5 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.