Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2016

OSN vyzvalo Rusko na dodržiavanie práv krymských Tatárov

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva apeloval na Rusko, aby rešpektovalo práva tatárskej menšiny na Kryme.

Apel bol zverejnený pri príležitosti dnešného výročia začiatku stalinských deportácií krymských Tatárov, informovalo Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda. 

Hovorca OHCHR Rupert Colville upozornil, že za posledné dva roky - od ruskej anexie pôvodne ukrajinského polostrova - sa vystupňovala perzekúcia tamojších Tatárov. 

"Od apríla 2014 sú krymskí Tatári podrobovaní nezákonným prehliadkam, zabavovaniu majetku a zatýkaniu. Úrady vlani zablokovali množstvo krymskotatárskych médií," uvádza sa vo vyhlásení OHCHR. 

Colville pripomenul Rusku jeho "povinnosť zaistiť práva menšín a pôvodných obyvateľov" a vyzval na okamžité zrušenie zákazu medžlisu, neformálneho parlamentu krymských Tatárov.

Deportácie Tatárov z Krymu sa začali 18. mája 1944. V rámci nich muselo polostrov v priebehu niekoľkých dní opustiť okolo 200.000 príslušníkov tohto národa. Väčšinu z nich násilne presídlili do Uzbekistanu. Desaťtisíce z nich zomreli počas cesty alebo v dôsledku zlých životných podmienok v nových domovoch.  

Väčšina Tatárov, ktorí tvoria zhruba 15 percent obyvateľov Krymu, anexiu tohto polostrova Ruskom odmieta. Najvyšší súd Krymu v apríli zakázal činnosť tatárskeho medžlisu a označil ho za extrémistickú organizáciu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.