UNESCO zaradilo starobylé mesto Jericho na Zoznam svetového dedičstva

Foto - TASR/AP
Toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael, ktorý vystúpil z UNESCO v roku 2019 s tým, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) hlasovala za zaradenie starobylého mesta Jericho na západnom brehu Jordánu do Zoznamu svetového kultúrneho a historického dedičstva v Palestíne. TASR informuje podľa agentúry AP, podľa ktorej toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael.
Jericho je jedno z najstarších trvalo obývaných miest na svete. Mesto sa nachádza v časti západného brehu rieky Jordán okupovanej Izraelom, ktorú spravuje medzinárodne uznaná Palestínska samospráva.
Výbor pre svetové dedičstvo pod záštitou UNESCO rozhodol o zaradení Jericha do Zoznamu svetového dedičstva v Palestíne na konferencii v saudskoarabskom Rijáde.
Izrael vystúpil z UNESCO ešte v roku 2019 s odôvodnením, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou. Izrael je však naďalej signatárom Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a na stretnutie v Rijáde vyslal svoju delegáciu.
Izrael okupuje západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínčania chcú tieto územia získať späť na vytvorenie vlastného štátu. Izrael však považuje západný breh Jordánu za biblické a kultúrne centrum židovského národa.
Predjordánsko je domovom takmer troch miliónov Palestínčanov a približne 490-tisíc Izraelčanov, ktorí žijú v osadách považovaných podľa medzinárodného práva za nelegálne.
Dnes treba vedieť
V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)
Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)
Noví kardináli
Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom
Podľa pápeža je rozmanitosť v cirkvi „nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť. Vo Vatikáne kreoval 21 kardinálov.
Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)
Arménsko
Hranice z Náhorného Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov
Podľa oficiálnych, no neoveriteľných informácií v odštiepeneckom regióne žilo do eskalácie 120 000 etnických Arménov.
Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz. (tasr)
Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. (tasr)
Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)
Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.