Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 22:05

Predčasné voľby

Strany pohybujúce sa pod piatimi percentami odstúpiť neplánujú

Strany pohybujúce sa pod piatimi percentami odstúpiť neplánujú

Krisztián Forró, Štefan Panenka, Marian Kotleba a Andrea Letanovská. Foto: TASR

Demokrati chcú ešte zabojovať o nerozhodnutých voličov. Aliancia o prípadnom vzdaní sa kandidatúry v prospech inej strany s nikým nerokuje.

Viaceré strany, ktoré kandidujú v predčasných parlamentných voľbách a v prieskumoch sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti, neplánujú odstúpiť z volebného súboja. Vyplýva to z ich vyjadrení pre TASR.

Demokrati chcú ešte zabojovať o nerozhodnutých voličov. „Oslovujeme voličov, ktorí od politikov očakávajú skúsenosti, riešenia a nie experimenty, ktorí chcú jasnú garanciu ukotvenia Slovenska v Európskej únii a NATO,“ uviedla strana.

Odstúpiť neplánujú ani strany združené okolo Maďarského fóra. Jeho predseda Zsolt Simon rovnako poukázal na množstvo nerozhodnutých voličov, pre ktorých sú podľa neho alternatívou a ponúkajú im overených kandidátov. Kritizoval aktuálny priebeh kampane a jeho vplyv na nárast napätia v spoločnosti.

„Nemáme žiadny dôvod uvažovať nad odstúpením. Niektoré prieskumy nám ukazujú viac ako päť percent,“ podotkla Aliancia. O prípadnom vzdaní sa kandidatúry v prospech inej strany s nikým nerokuje. Skonštatovala, že južné a východné Slovensko je zabudnutou časťou krajiny, ktorú chce rozvíjať.

O možnosti vzdať sa kandidatúry neuvažuje ani ĽSNS. Na politickej scéne nevidí inú stranu, ktorá by dokázala reprezentovať jej program a hodnoty.

„MySlovensko pokračuje ďalej, aby mohla naplniť predstavenú víziu a posunúť tak Slovensko konečne významne vpred,“ uviedol pre TASR predseda strany MySlovensko Štefan Panenka. Podotkol, že plány a program strany nie sú kompatibilné so žiadnou z kandidujúcich subjektov.

Stiahnutie kandidatúry nezvažuje ani Vlastenecký blok. Jeho predseda Ivan Stanovič podotkol, že predvolebným preferenciám neveria.

„Neexistuje taká možnosť, že by sme sa stiahli z volieb do NR SR,“ vyhlásil líder Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. Skonštatoval, že ľudia z jeho strany sa nikdy nevzdávajú a neustupujú.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. (tasr)

pred hodinou

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 4 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 4 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 5 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.