Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 15:52

Klimatickí aktivisti v Berlíne postriekali farbou Brandenburskú bránu

Iniciatíva Posledná generácia organizuje protesty od roku 2022. Jej členovia sa priliepajú k cestám a blokujú tak dopravu, na čo niektorí vodiči reagujú nahnevane a niekedy aktivistov fyzicky napadnú.

Klimatickí aktivisti z environmentálnej skupiny Posledná generácia (Letzte Generation) postriekali oranžovou farbou všetkých šesť stĺpov Brandenburskej brány v nemeckom hlavnom meste Berlín. Informuje o tom agentúra DPA, píše TASR.

Polícia uviedla, že v súvislosti s incidentom zadržala niekoľko ľudí.

Aktivisti podľa vlastných slov použili na postriekanie ikonického berlínskeho monumentu hasiace prístroje. Oranžovú farbu nasprejovali aj na priľahlé námestie Pariser Platz, na ktorého ploche tiež zanechali oranžové stopy.

Od pondelka (18. 9.) ohlásili klimatickí aktivisti z Letzte Generation časovo neobmedzené blokády berlínskych ulíc a ďalšie protestné akcie.

Iniciatíva Posledná generácia organizuje protesty od roku 2022. Jej členovia sa napríklad priliepajú k cestám a blokujú tak dopravu, na čo niektorí vodiči reagujú nahnevane, či dokonca aktivistov fyzicky napadnú.

Medzi pôvodné požiadavky Poslednej generácie patrilo obmedzenie maximálnej rýchlosti na diaľniciach na 100 kilometrov za hodinu alebo vytvorenie orgánu zloženého z vybraných občanov, ktorý by diskutoval o tom, ako by sa Nemecko mohlo do roku 2030 stať klimaticky neutrálnym. Nedávno k tomu pridali aj upustenie od využívania fosílnych palív do roku 2030.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.