Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 15:02

Predčasné voľby

Pellegrini si nemyslí, že by Šimečka zvládol úlohu premiéra. Hlas si na ňu trúfa

Pellegrini si nemyslí, že by Šimečka zvládol úlohu premiéra. Hlas si na ňu trúfa

Peter Pellegrini a Michal Šimečka. Foto: Postoj/Juraj Brezáni a TASR/Pavel Neubauer

Šéf Hlasu vyhlásil, že z povolebnej spolupráce už nebude nikoho vylučovať.

Hlas urobí všetko pre to, aby po voľbách do Národnej rady získal premiérsky post. Vyhlásil to líder strany Peter Pellegrini v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka deklaroval ambíciu hnutia mobilizovať nerozhodnutých voličov.

Pellegrini podčiarkol, že z povolebnej spolupráce už nebude nikoho vylučovať. Ak strana dostane silný mandát, bude sa uchádzať o post predsedu vlády. A to aj v prípade, ak by voľby nevyhral, ale dosiahol by výsledok, ktorý nebude „na sto honov od víťaza“.

Šimečka sa chce po voľbách vyhnúť situácii, keď by vládli spolu Robert Fico (Smer), Milan Mazurek (Republika) a Andrej Danko (SNS). V preferenciách vidí nádej, že sa to nestane. Čo sa týka premiérskeho postu, nechcel diskutovať o nomináciách v exekutíve.

O zostavení vlády bude po voľbách PS podľa jeho slov rokovať so všetkými úspešnými stranami, ktoré sú demokratické, proeurópske a ctia si právny štát. Vylúčil Smer a „fašistov“. Podčiarkol potrebu nezávislosti kľúčových orgánov, aby sa vyšetrili „všetky smerácke kauzy“. Fica označil za hrozbu pre Slovensko. Smeru a Hlasu vyčítal, že Slovensko dlhé roky neposunuli dopredu.

Šimečka na úlohu premiéra nemá, tvrdí Pellegrini

Líder Hlasu sa pýtal, s kým chce teda Šimečka vytvárať budúcnosť Slovenska. Tvrdí, že za jeho vlády sa Slovensko približovalo úrovni iných krajín, no trend sa zastavil pri vládach Igora Matoviča (OĽaNO) a Eduarda Hegera (Demokrati). Poukázal na zložitý stav na Slovensku i vo svete. Nový premiér bude podľa Pellegriniho čeliť vážnym výzvam a nemyslí si, že Šimečka túto úlohu zvládne.

„Krajina je v zložitom stave a celkovo európska politika, svetová situácia je taká napätá, že budúci premiér bude mať toho na hlave až-až a ja ako občan SR nie som úplne presvedčený, že vy by ste túto situáciu vzhľadom na svoje skúsenosti mohli zvládnuť,“ uviedol Pellegrini.

Inzercia

Zároveň potvrdil, že nechce sedieť v jednej vláde s Ficom. Dvaja expremiéri tam podľa neho nemajú čo robiť. Nateraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre. Myslí si, že ešte má čo ponúknuť ako výkonný politik.

Po voľbách bude podľa Pellegriniho potrebné urobiť veľkú reformu celého trestnoprávneho prostredia. Či to ustojí Daniel Lipšic vo funkcii špeciálneho prokurátora, podľa neho povedia odborníci. Šimečka deklaroval, že PS nechce nasilu meniť zákon, aby z funkcie odvolali generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Nezhodli sa ani v otázke energetiky. Pellegrini chce ísť v budúcnosti cestou zvyšovania podielov štátu v elektrárňach. Víta zastropovanie cien elektriny a verí, že nová vláda dohliadne na reguláciu zvyšku jej ceny, ako sú poplatky a tarify.

Predseda PS nevidí v rozpočte zdroje na kupovanie podielov v elektrárňach ani na dlhodobé stropovanie cien energií. Potrebné je podľa neho dobre nastaviť adresnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú, a myslieť aj na obnoviteľné a alternatívne zdroje.

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. (tasr)

pred 2 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 4 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 5 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 5 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.