Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 12:48

Štatistický úrad

Vyše 37-tisíc ľudí na Slovensku býva v chatrčiach

Zo sčítania vyplýva, že tam žijú hlavne deti, nad 20 rokov prevládajú muži, nad 65 rokov ženy. Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východnom Slovensku, najviac v Prešovskom kraji.

Vyše 37- tisíc ľudí na Slovensku má súčasný pobyt nahlásený v nekonvenčnom obydlí typu chatrč. Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východe. Vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktorá vychádza z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.

„Počas SODB 2021 sa zisťovali dva druhy pobytu: trvalý pobyt a súčasný pobyt. Práve v rámci súčasného pobytu obyvateľov je možné určiť reálnu obývanosť obydlí. Okrem konvenčných obydlí sú obývané aj tzv. nekonvenčné obydlia,“ priblížila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Radí sa medzi ne neskolaudovaný rodinný dom, rekreačný objekt, chatrč, mobilný objekt a nezistený typ nekonvenčného obydlia.

Celkovo bolo sčítaných 14 710 nekonvenčných obydlí. V 13 709 z nich žilo 94 844 obyvateľov, ktorí na tomto type obydlia deklarovali súčasný pobyt. Najpočetnejším obývaným typom nekonvenčného obydlia boli chatrče, ktoré tvorili 36,4 percenta. Celkovo v nich má súčasný pobyt 37 276 obyvateľov.

Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východnom Slovensku. Najväčší počet bol v Prešovskom kraji (2325), nasleduje Košický (2259) a Banskobystrický (418) kraj. Z hľadiska okresov je koncentrácia bývania v chatrči najvyššia v okrese Sabinov (15,1 percenta), nasleduje okres Košice-okolie (14,4 percenta) a okres Trebišov (10,7 percenta).

Väčšina chatrčí má nižšiu vybavenosť. Takmer 90 percent z nich bolo bez kúpeľne, vyše 88 percent bez splachovacieho záchoda. Pokiaľ ide o zásobovanie vodou, vyše 73 percent chatrčí nemalo žiadny prístup k vodovodu. Na vykurovanie využívala väčšina chatrčí (85,4 percenta) samostatné vykurovacie telesá, ako sú pece, kachle alebo kozuby. Iba 3,3 percenta nemalo žiadne vykurovanie.

V chatrčiach prevládajú obyvatelia slovenskej (60,9 percenta) a rómskej (25,1 percenta) národnosti. Z údajov vyplýva, že v nich žijú najmä jednotlivci (30,1 percenta). Úplné rodinné domácnosti tvorili 26,9 percenta, neúplné predstavovali 25,1 percenta. „V chatrčiach žijú hlavne deti, nad 20 rokov prevládajú muži, nad 65 rokov ženy,“ dodala Stauder.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.