Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 10:17

Predčasné voľby

KDH zatiaľ nerokuje so stranami o ich vzdaní sa kandidatúry

KDH zatiaľ nerokuje so stranami o ich vzdaní sa kandidatúry

Na archívnej snímke podpredseda KDH Tomáš Merašický. Foto - TASR/Milan Kapusta

Podľa podpredsedu strany Tomáša Merašického sa KDH tentoraz do parlamentu dostane.

KDH aktuálne nerokuje so žiadnou stranou o tom, že by sa vzdala kandidatúry vo voľbách v prospech hnutia. Uviedol to podpredseda KDH Tomáš Merašický. Prípadné rokovania v budúcnosti nevylúčil, aktuálne však nie sú plánované.

Merašický poukázal na vyjadrenia niektorých strán, že z boja neodstúpia ani v prípade nízkych preferencií. Upozornil na hrozbu prepadnutia hlasov množstva voličov. Pripomenul, že KDH ešte pred podaním kandidátnych listín ponúklo spoluprácu viacerým stranám a osobnostiam.

„Niektorí ponuku využili, s niektorými politikmi k dohode neprišlo a rozhodli sa, že budú spájať politickú scénu takým spôsobom, že si založia nové strany. My to musíme len rešpektovať,“ povedal.

Mrzí ho, že predvolebná kampaň nemá štandardný priebeh a strany nebojujú viac prezentovaním svojich vízií a programov. „Momentálne kampani a virvaru dominujú kauzy a vojna v polícii, v pozadí sú témy, ktoré by mali byť dôležité, aby sa ľudia vedeli správne rozhodnúť, ktorú stranu budú voliť,“ zhodnotil.

Myslí si, že KDH sa tentoraz do parlamentu dostane. Rokovania o prípadnej povolebnej spolupráci si vie predstaviť so stranami, ktoré chcú riešiť situáciu v zdravotníctve, školstve a ktoré budú pomáhať samosprávam. Podčiarkol, že KDH nebude nikdy spochybňovať členstvo v Európskej únii a NATO, ale bude sa ich snažiť rozvíjať.

Inzercia

Dodal, že hnutie do vlády nepôjde s takými stranami, ktoré by chceli uzákoniť registrované partnerstvá a zároveň ich povýšiť na úroveň sviatostného manželstva, ktoré je zakotvené aj v ústave ako zväzok muža a ženy.

„Cieľom a úlohou politických strán a ani KDH nie je bojovať proti čomukoľvek a proti menšinám. Chceme pomáhať ľuďom bez rozdielu,“ ozrejmil. Myslí si, že aj ľudia s inou sexuálnou orientáciou majú mať svoje práva. V otázke ich právnych zväzkov by podporil napríklad fiduciárne vyhlásenia, ktoré v minulosti predložil exminister spravodlivosti Viliam Karas.

V otázke interrupčných zákonov je za zachovanie statusu quo. KDH plánuje podľa jeho slov presadzovať pomoc rodinám a jednorodičom. „Chceme, aby sa pôrodnosť zvyšovala, inak bude Slovensko vymierať,“ poznamenal. Ochranu života si vie predstaviť formou edukácie a prevencie.

Na margo sexuálnej výchovy v školách poznamenal, že odborníci by mali hľadať dohodu na podobe učebných osnov a reforme školstva. Nepáči sa mu však spôsob takejto výchovy v niektorých západoeurópskych krajinách a Škandinávii.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 4 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 6 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.