Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. september 2023

Týždenný výber šéfredaktora

Osem rokov na strane hodnôt a zdravého rozumu

Prečo v Postoji nechceme zamykať náš obsah.

Osem rokov na strane hodnôt a zdravého rozumu

Denník Postoj vznikol 17. septembra 2015, dnes oslavujeme naše ôsme narodeniny. Tých osem rokov nie je síce tak dávno, ale svet sa odvtedy natoľko zmenil, až to vyzerá, akoby sme boli vznikli v inej epoche. Na Slovensku sme zažili vraždu novinára, po ktorej sa odkryla celá mafiánska štruktúra istého klanu, ktorý ovládol štát. No a v posledných troch rokoch s pandémiou a vojnou sa stalo viac ako predtým za štvrťstoročie, spoločenská polarizácia dosahuje nebezpečné vrcholy, v ktorých sa darí extrémom každého druhu.

U nás doma sa tak teraz tesne pred voľbami obávame recidívy korupčnej minulosti v zdivočenej podobe, ktorá pripomína viac Východ než Západ a ešte aj v tej hroznej vojne želá viac úspechu Rusku než Ukrajine. Alternatívou tejto recidívy má byť zas samozvaný progres, ktorý zo Západu prináša tie najhoršie ideologické excesy. A opäť v mene ľudských práv, ako ich pred sto rokmi v inom šate hlásali marxisti.

Podľa toho vyzerá aj mediálna scéna. Bratislavské redakcie denníkov v posledných rokoch výrazne sprogresívneli a čoraz viac zabúdajú na klasické liberálne slobody, verejný priestor sa tak stáva arénou hystérie, nie poctivého premýšľania. Proti nim stoja takzvané alternatívne weby, ktoré sa tvária ako konzervatívna reakcia, ale s týmito hodnotami nemajú nič spoločné: ich biznismodelom je byť vždy a vo všetkom proti mainstreamu, preto nemajú úctu k pravde, len cielia na prízemné pudy.

V Postoji tak stojíme pred ešte dramatickejšou výzvou než kedykoľvek predtým.

Naďalej sa budeme držať nášho dôrazu na kvalitu a profesionalitu redakčnej práce, rovnako aj našich hodnôt a postojov, s ktorými sme tak často v mediálnom priestore v menšine. Naďalej si myslíme, že dobré noviny majú mať vášeň pre hľadanie pravdy a riadiť sa zdravým rozumom, lebo bez toho sa ľahko zmenia len na emocionálny servis pre čitateľské bubliny.

Vzhľadom na nebezpečnú mieru spoločenskej polarizácie je dnes ešte dôležitejšie ako predtým, aby sa noviny nemenili na getá, ale ostali otvorené diskusii a výmene argumentov.

V Postoji občas čelíme otázke, či by predsa len nebolo lepšie, keby sme zamkli prístup k našim textom, aby si ich mohli čítať len platiaci predplatitelia. Je zaiste pravdou, že ak by sme zamkli obsah, predplatilo by si nás viac čitateľov, než koľko nás teraz dobrovoľne podporuje, čo by pre nás znamenalo nové zdroje na rast.

My však veríme inej ceste. Kým seriózne médiá majú svoj kvalitnejší obsah zamknutý pre predplatiteľov, takzvaná alternatíva šíri svoje poplašné správy po celom digitálnom priestore.

V dnešnej polarizovanej dobe preto nechceme naše texty zamykať. Sme presvedčení, že v čase, keď mnohí čerpajú informácie len z titulkov a pár riadkov pod nimi, je otvorený obsah aj našou verejnou službou.

Naša redakcia je stále značne menšia než redakcie najväčších slovenských denníkov. Ale vďaka tomu, že naše komentáre, rozhovory či analýzy si môžu prečítať státisíce čitateľov do konca, majú naša práca aj naše hodnoty oveľa väčší dosah a vplyv.

Vzhľadom na nebezpečnú mieru spoločenskej polarizácie a šírenie extrémov z oboch strán je preto dôležité, aby sme Postoj mohli nechať otvorený. Rozhodnutie nezamknúť náš obsah má pre krajinu význam, nech už dopadnú voľby akokoľvek.

Toto rozhodnutie však nie je len na nás. Potrebujeme, aby ste nás v tom podporili aj vy, Postoj udržíme otvorený len spoločne.

V mene svojich kolegov vás prosím, pridajte sa k našim pravidelným darcom. Je to férové. My vás držíme vo verejnej diskusii, postavte sa, prosím, aj vy za nás.

Ďakujeme.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.