Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 17:03

Vyhlásenie KBS k voľbám

Nevoľte tých, ktorí podporujú potraty, genderovú ideológiu alebo šíria nenávisť

Nevoľte tých, ktorí podporujú potraty, genderovú ideológiu alebo šíria nenávisť

Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober pred novinármi v Košiciach. Ilustračná fotografia: TASR/Ján Krošlák

„Cirkev nevstupuje do politickej kampane, výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi,“ uvádza KBS.

Katolícki biskupi vo vyhlásení, ktoré sa bude čítať v nedeľu v kostoloch, vyzývajú veriacich, aby nevolili strany alebo poslancov, ktorí súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.

Biskupi píšu, že cirkev nevstupuje do politickej kampane a výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi. „Povzbudzujeme vás však, aby ste sa dobre oboznámili s programom konkrétnej politickej strany a nerozhodovali sa na základe emócií či zjednodušených úvah,“ apelujú katolícki pastieri.

Slovenskí biskupi pripomínajú, že sme povolaní pridŕžať sa evanjeliových hodnôt a na dobro každého sa pozerať cez Ježišovo posolstvo.

„Kresťan nech teda nevolí strany alebo poslancov, ktorí – povedané slovami pápeža Františka – podporujú ‚ideologickú kolonizáciu‘, čiže súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou, alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.“

Na záver vyhlásenia biskupi píšu, aby sme prosili o múdrosť Ducha. „Rozlišovanie prebieha v tichu modlitby, ale je tiež spojené s našimi skutkami.“

Vyhlásenie k voľbám v piatok vydalo aj vedenie ECAV.
 

Plné znenie vyhlásenia KBS k predčasným voľbám:
Milí veriaci, drahí bratia a sestry,
sme bezprostredne pred voľbami, keď si mnohí kladú nielen otázku, koho voliť, ale aj či má vôbec zmysel pristúpiť k volebným urnám. Napriek tomu, že sa medzi ľuďmi rozmohla ľahostajnosť a rezignácia voči celospoločenskému a politickému dianiu, povzbudzujeme vás, aby ste nepodliehali nezáujmu a pasivite, ale rozhodovali sa pre zodpovednosť za spoločné dobro a blaho každého občana Slovenskej republiky.
Cirkev nevstupuje do politickej kampane, výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi. Povzbudzujeme vás však, aby ste sa dobre oboznámili s programom konkrétnej politickej strany a nerozhodovali sa na základe emócií či zjednodušených úvah.
Sme povolaní používať rozum, pridŕžať sa evanjeliových hodnôt a na dobro každého muža a ženy sa pozerať cez Ježišovo posolstvo. Kresťan nech teda nevolí strany alebo poslancov, ktorí – povedané slovami pápeža Františka – podporujú „ideologickú kolonizáciu“, čiže súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou, alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.
Pre správne rozlišovanie je potrebná múdrosť Ducha, ktorého máme prosiť, aby nás osvietil svojím poznaním. Rozlišovanie prebieha v tichu modlitby, ale je tiež spojené s našimi skutkami. Konať spravodlivo a čestne prináleží každému človeku, o to viac kresťanovi. Ježiš nám hovorí: „Ak ma milujete, budete zachovávať moje prikázania.“ (Jn 14, 15) Ak sa dáme viesť pravou Kristovou láskou voči blížnym, Duch pravdy nám otvorí oči a myseľ.
My biskupi Slovenska sa za vás modlíme a zároveň pozývame všetkých k modlitbám za voľby. Vyprosujeme vám požehnanie i svetlo Ducha Svätého pre správne rozhodnutia.
Bratislava 14. septembra 2023
Zdroj: tkkbs.sk

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.