Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 14:49

Prípad zmiznutej študentky

Záchranára, ktorého obvinili, už vzali do väzby

Záchranára, ktorého obvinili, už vzali do väzby

Ilustračná snímka. Foto - TASR/Martin Baumann

Muž odmietol k skutku vypovedať, hrozí mu 7- až 15-ročný trest. Zo stanice, kde pracuje, zmizli psychotropné látky.

Službukonajúci prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Borislav Usačev pred súdom uviedol, že z toho, čo videl v spise, je dôvodné podozrenie, že skutok naozaj spáchal obvinený muž. Informuje o tom TV Markíza.

Študentka sa stratila v nedeľu (10. 9.) nadránom, našli ju až v pondelok v bezvedomí a intoxikovanú pri nemocnici v bratislavskej Petržalke.

V tom čase mal obvinený muž v práci dovolenku a zo stanice, kde pracuje, zmizli psychotropné látky. Zistili to, keď ich prepočítali, informuje televízia.

Polícia dnes potvrdila, že vyšetrovateľ spracoval podnet na vzatie do väzby obvineného 54-ročného I. P. v kauze nezvestnej študentky.

Bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff uviedol, že spisový materiál bol v piatok (15. 9.) predložený službukonajúcemu prokurátorovi Krajskej prokuratúry Bratislava. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a citlivosť prípadu polícia bližšie informácie neposkytla.

V prípade preukázania viny páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na sedem až 15 rokov.

"V prípade 22-ročnej študentky, ktorá bola nezvestná, vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky na základe doposiaľ vykonaných dôkazov dňa 15. 9. 2023 vzniesol obvinenie pre zločin znásilnenia 54-ročnému I. P. z Bratislavy. V prípade preukázania viny páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na sedem až 15 rokov," uviedol hovorca.

Podľa informácií TV Markíza má ísť o muža, ktorý dlhé roky pracoval ako záchranár. V minulosti mal podľa televízie prenasledovať svoju expartnerku.

Inzercia

Počas vyšetrovania bolo podľa Szeiffových slov vykonaných viacero domových prehliadok za účelom zabezpečenia dôkazov, ako aj prehliadok iných priestorov a ďalších zaisťovacích úkonov.

Bratislavská krajská kriminálka zároveň poďakovala všetkým, ktorí jej v priebehu štyroch dní od začatia trestného stíhania poskytli spoluprácu a pomoc, na základe ktorej sa podarilo páchateľa identifikovať a zadržať.

Reagujú aj záchranári, odmietajú paušalizovanie prípadu

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) odsudzuje konanie muža obvineného zo znásilnenia 22-ročnej študentky. Zároveň odmieta, aby bol prípad paušalizovaný na všetkých záchranárov. Informuje o tom na sociálnej sieti.

"Komora odsudzuje každý násilný a protiprávny čin, zvlášť taký, ktorý mal byť spáchaný zdravotníckym pracovníkom, ktorého prvotnou úlohou je najmä pomáhať chorým a zraneným. Platí to aj v aktuálnom prípade z Bratislavy," skonštatovala. Zároveň odmieta paušalizovanie prípadu na všetkých záchranárov či útoky na nich a ich povolanie. "Zlyhanie jednotlivca nemôže zatieniť prácu ďalších tisícov príslušníkov záchranárskej komunity," uviedla SKZZ.

Komora podotkla, že ročne rieši v priemere päť až osem podnetov, ktoré súvisia s nevhodným správaním záchranárov či inými pochybeniami. "To je štatisticky 0,0013 percenta podnetov z počtu zásahov (záchrannej zdravotnej služby) ZZS. Tiež uvádzame, že komora môže disciplinárne konať iba v prípade, ak má zdravotnícky záchranár príslušnosť ku stavovskej organizácii (komore)," ozrejmila s tým, že aj preto voči obvinenému mužovi v minulosti nekonala a ani konať nemôže.

Komora zároveň dodala, že nakladanie s liekmi a ďalším zdravotníckym materiálom upravuje legislatíva a interné postupy poskytovateľov ZZS. "Je plne v ich kompetencii vykonávať všetky opatrenia s tým súvisiace, čo sa podľa našich informácií v drvivej väčšine aj deje," skonštatovala.

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. (tasr)

pred hodinou

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 4 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 4 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

pred 5 hodinami

Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.