Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 13:18

Poslanci zo strany Demokrati nepodporia mimoriadnu schôdzu k hraniciam

Hnutie Sme rodina ju podporí, avizoval Boris Kollár. Predseda PS Michal Šimečka iniciatívu Smeru kritizoval a hovoril o pokrytectve.

Nezaradení poslanci z mimoparlamentnej strany Demokrati nepodporia mimoriadnu schôdzu Národnej rady k zatvoreniu hraníc s Maďarskom, ktorú inicioval Smer. Avizovali to poslanci Juraj Šeliga a Jaroslav Naď na sobotňajšej tlačovej konferencii.

"My si urobíme domácu úlohu, budeme tam, ale otvárať schôdzu nebudeme," vyhlásil Naď. Iniciatívu Smeru označil za pokračovanie strašenia. Situácia s migrantami sa podľa jeho slov upokojuje. Naď a Šeliga zároveň podotkli, že utečenci na Slovensko prichádzajú práve pre potvrdenia, ktoré zaviedol v minulosti Smer. Pripomenuli, že súčasná vláda sa snažila tieto "papieriky" zrušiť na mimoriadnej schôdzi NR SR, na ktorej sa poslanci Smeru neprezentovali.

Šeliga hovorí o pokrytectve. Líder Smeru Robert Fico sa podľa neho takto snaží pred voľbami prekryť iné veci. Podčiarkol, že situáciu s nelegálnou migráciou a ochranu hraníc rieši vláda, polícia aj ozbrojené sily. "Je to hra. Mali by sme sa sústrediť na to, ako mobilizovať voličov a nie skákať Ficovi na lep," podotkol.

Demokrati na tlačovej konferencii zároveň odmietli vyjadrenia Smeru týkajúce sa policajnej inšpekcie a vyšetrovania káuz a tvrdenia o politickom prepojení úradu inšpekčnej služby cez kandidátku Demokratov Natáliu Svítkovú. Jej manžel Juraj Svítok mal podľa Fica sexuálne obťažovať vyšetrovateľku Dianu Santusovú.

Demokrati to označili za klamstvo. Tvrdia, že Smer zavádzal vo viacerých otázkach týkajúcich sa vyšetrovania káuz. Pýtajú sa, odkiaľ má strana policajné nahrávky. Označili ich za nástroj Smeru na manipulovanie verejnej mienky.

Sme rodina podporí schôdzu, PS nie

Hnutie Sme rodina podporí mimoriadnu schôdzu Národnej rady k zatvoreniu hraníc v súvislosti s nelegálnou migráciou. Avizoval to predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka iniciatívu Smeru kritizoval a hovoril o pokrytectve. Nezaradený poslanec z jeho strany schôdzu nepodporí.

Kollár apeloval na riešenie situácie s nelegálnou migráciou. Preto jeho hnutie podporí aj mimoriadnu schôdzu, ktorú inicioval Smer a ktorej cieľom je zaviazať vládu k obnove kontrol na hraniciach s Maďarskom. Podľa Kollára sa tí, ktorí žijú v prihraničných oblastiach v Maďarsku, cez hranice dostanú. Podčiarkol, že kontrolovať by sa mali najmä kamióny a dodávky.

Šimečka hovorí o kampaňovej akcii Smeru. Postup slovenského parlamentu a najmä Smeru je podľa jeho slov pokrytecký. Považuje za zjavné, že jedným z dôvodov zvýšeného tlaku nelegálnej migrácie sú tlačivá, ktoré zaviedla ešte vláda Smeru. Podotkol, že problém treba riešiť najmä v Maďarsku a na vonkajšej Schengenskej hranici.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.