Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 21:19

Poľsko jednostranne predĺži zákaz dovozu ukrajinských agrokomodít

„Nesúhlasíme s rozhodnutím Európskej komisie a v záujme poľských poľnohospodárov a spotrebiteľov zavádzame národné opatrenia,“ uviedol hovorca poľskej vlády.

Rozhodnutie Varšavy by mohlo vyvolať ďalšie trenice s Bruselom.

Premiér Mateusz Morawiecki predtým vyhlásil, že v tejto záležitosti Varšava "nebude počúvať" Berlín, eurokomisiu ani opozíciu. "Urobíme to, pretože je to v záujme poľského poľnohospodára," zdôraznil.

Európska komisia v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou boli odstránené.

Ukrajina zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Poľsko, Slovensko a Maďarsko avizovali zavedenie vlastných opatrení a Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.