Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 19:48

Kardinál Parolin na Slovensku

V Košiciach požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov

V Košiciach požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov

Foto: TKKBS/Katarína Jančišinová

„Toto sú diela, ktoré sa najviac páčia nášmu Pánovi,“ uviedol štátny sekretár Vatikánu. Vojnu na Ukrajine nazval „absurdnou“.

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa dnes popoludní presunul zo západu Slovenska do Košíc, kde požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov.

Pri tejto príležitosti sa stretol s ukrajinskou komunitou a predniesol príhovor.

Kardinál sa poďakoval košickému eparchovi Cyrilovi Vasiľovi a celej košickej gréckokatolíckej komunite za to, že realizovali toto centrum prijatia a pomoci. „Toto sú diela, ktoré sa najviac páčia nášmu Pánovi,“ uviedol.

„Slovensko, a najmä Košice, sa vzorne zachovalo pri prijímaní utečencov z Ukrajiny a solidárne im poskytlo pomoc. Mnohých prijali aj rodiny, ktoré im dali k dispozícii svoje domovy v duchu bratstva, ktoré spája Ukrajinu so Slovenskom,“ povedal kardinál Parolin.

„Od začiatku tejto absurdnej vojny na Ukrajine pápež František opakovane naliehavo vyzýval na mier a zastavenie nepriateľských akcií a vyjadroval náklonnosť, solidaritu a blízkosť ukrajinskému ľudu, ktorý denne zveruje v modlitbe milosrdnému Pánovi,“ obrátil sa na Ukrajincov.

Podľa slov kardinála Parolina robí pápež František „všetko, čo je v jeho silách, aby sa podporil dialóg a čo najskôr dosiahlo prímerie na Ukrajine, ktoré by nebolo len stratégiou opätovného zbrojenia, ale krokom k skutočnému, spravodlivému a stabilnému mieru, ktorý umožní pomaly obnoviť ľudskú a sociálnu štruktúru zničenú zbraňami“.

Kardinál Parolin ukončil svoj dnešný program modlitbou vešpier v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde predniesol aj meditáciu. Jej znenie nájdete tu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred 57 minútami

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 2 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 5 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.