Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 17:15

Fínsko zakázalo vstup ruských áut do krajiny

Pridalo sa tak k trom pobaltským krajinám, ktoré tento krok odôvodnili sankciami Európskej únie proti Moskve v dôsledku jej vojny na Ukrajine.

Zákaz vstupu súkromných vozidiel registrovaných v Rusku bude platiť od piatkovej polnoci, uviedla fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová.

Tento týždeň rovnaké opatrenie prijali Estónsko, Lotyšsko a Litva. Estónsko uviedlo, že rozhodnutie prišlo po "dodatočnom výklade" sankcií uvalených na Ruskú federáciou, ktoré Európska komisia zverejnila 8. septembra.

Do Kaliningradskej oblasti, ktorá hraničí s Litvou, budú môcť ruskí občania cez túto najjužnejšiu pobaltskú krajinu naďalej cestovať vlakom.

Na základe rozhodnutie EÚ nemôžu na územie Únie vstupovať motorové vozidlá registrované v Ruskej federácii. Pobaltské štáty patria k najotvorenejším európskym kritikom Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina.

Fínska verejnoprávna televízie YLE uviedla, že do krajiny nebudú môcť z Ruska vstupovať vozidlá s ruskou registráciou, v ktorých bude menej ako desať cestujúcich. Podľa správy však zrejme budú existovať určité výnimky.

Fínsko v apríli vstúpilo do NATO, čím sa dĺžka hraníc Severoatlantickej aliancie s Ruskom zdvojnásobila. Fínsko má so svojím východným susedom hranicu dlhú 1340 kilometrov. Členmi NATO sú aj tri pobaltské štáty.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.