Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 14:59

Británia uvalila sankcie na iránskych politikov pred výročím smrti Amíniovej

Mladá 22-ročná Kurdka zomrela 16. septembra 2022 krátko po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie pravidiel obliekania platných pre ženy.

Sankcie sa "zamerajú na vysokých iránskych rozhodovacích činiteľov zodpovedných za vypracovanie a implementáciu iránskej povinnej legislatívy o hidžábe," uviedlo vo vyhlásení britské ministerstvo zahraničných vecí.

Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila podobné sankcie voči Iránu za nedodržiavanie ľudských práv v utorok.

Mladá 22-ročná Kurdka zomrela 16. septembra 2022 krátko po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie pravidiel obliekania platných pre ženy.

Po tomto incidente sa z ulíc stiahli hliadky mravnostnej polície, pretože smrť Amíníovej vyvolala v Iráne mesiace masových protestov a mnoho žien si prestalo na verejnosti zakrývať vlasy.

Zásah bezpečnostných zložiek proti účastníkom protestov si vyžiadal stovky mŕtvych a tisíce zatknutých, iránska justícia sa ich snaží prísne trestať.

Iránske úrady v júni oznámili, že po takmer desiatich mesiacoch obnovujú hliadky mravnostnej polície, ktorá má na verejnosti dohliadať na dodržiavanie pravidiel obliekania žien.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.