Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 14:19

Kardinál Parolin o vojne na Ukrajine

Pápež a Vatikán nikdy nespochybnili otázku hraníc, želáme si rýchly mier

Pápež a Vatikán nikdy nespochybnili otázku hraníc, želáme si rýchly mier

Kardinál Pietro Parolin pred novinármi. Foto: Postoj/Pavol Hudák

Vatikánsky štátny sekretár odpovedal v Šaštíne aj na otázku denníka Postoj o pápežovom mierovom pláne na Ukrajine.

Druhý najvyššie postavený muž Katolíckej cirkvi odmieta, že by pápež František a Vatikán považovali za mierový plán vojny na Ukrajine okamžité ukončenie konfliktu bez ohľadu napríklad na územné otázky.

„Pozícia Svätej stolice v tejto veci je veľmi jednoznačná – čo je rešpekt k medzinárodnému právu a rešpekt k hraniciam, ktoré sú medzinárodne uznané,“ povedal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin na mediálnom brífingu po skončení svätej omše v Šaštíne.

Taliansky kardinál tak reagoval na otázku denníka Postoj, že mnohí ľudia aj na Slovensku sa zaštiťujú pápežom Františkom a jeho mierovým plánom, keď hovoria o vojne na Ukrajine a o tom, že ju treba okamžite ukončiť, a to bez ohľadu napríklad na územné otázky. „Súhlasíte s týmto prístupom? Je to naozaj názor pápeža Františka?“ pýtali sme sa.

„Nie, nikdy som nepočul zo strany pápeža a Svätej stolice, že by poskytli vyjadrenie tohto typu. Iste, pápež je znepokojený pre humanitárnu situáciu, pre množstvo obetí, pre vysídlenie obyvateľstva, ničenie a budúcnosť ľudí,“ hovoril kardinál Parolin.

Podľa jeho slov práve v tomto duchu pápež František aj túži po čo najrýchlejšom ukončení vojny na Ukrajine a „nevstupuje priamo do otázok tohto druhu, do otázok, ktoré by mali byť ponechané potom na potenciálne rokovania, pričom dúfa, že sa k nim čo najskôr dospeje“.

„Zdá sa mi teda, že nie je pravda, čo si myslí mnoho ľudí, a verím, že moje slová to môžu trochu uviesť na správnu mieru. Pápež hovoril o spravodlivom mieri, nie o akomkoľvek mieri. Pretože iba spravodlivý mier môže viesť k stabilnému mieru, ktorý nie je predmetom ďalšieho spochybňovania,“ dodal kardinál štátny sekretár.

samotnej homílii pred tisíckami veriacich aj mnohými politikmi na národnej púti v Šaštíne spomenul Ukrajinu a vyzval na modlitbu „za rýchle ukončenie tejto ničivej vojny“.

„V mene Svätého Otca Františka i vo svojom mene nesmierne oceňujem prijatie, ktorého sa od Slovenska dostalo desaťtisícom utečencov z Ukrajiny,“ povedal kardinál a dodal, že mnohé slovenské rodiny otvorili svoje domovy, aby prichýlili svojich ukrajinských bratov a sestry v núdzi, a prejavili tak príkladnú solidaritu.

Kardinál Parolin sa pred novinármi vyjadril aj k svojej návšteve Slovenska, ktorá sa koná pred voľbami. Poznamenal, že pri takýchto návštevách je bežné, že ako štátny sekretár sa vždy stretáva so štátnymi autoritami. „Zároveň si uvedomujem, že táto krajina sa nachádza v špecifickej situácii, v tejto súvislosti môžem len zdôrazniť to, čo som spomenul v homílii, že bez ohľadu, v akej sme situácii, treba pozerať v prvom rade na spoločné dobro,“ skonštatoval.

Dodal tiež, že pri národnom dobre treba zohľadňovať dobro celku aj jednotlivca. „Samozrejme, rešpektujúc rozdielnosti, odlišnosti a predovšetkým periférie a tých najnúdznejších,“ uzavrel.

Predseda KBS a košický arcibiskup Bernard Bober v súvislosti s odkazom národnej púte k Sedembolestnej povedal, že „sa testujeme v mnohých veciach a testujeme aj svoju vieru“.

Podľa neho na púť prichádzame predovšetkým preto, aby sme nielen otestovali svoju vieru, ale ju tiež oživili, posilnili a prehĺbili.

„To bol odkaz, myslím, aj nášho kazateľa a nášho hlavného hosťa a pútnika pána kardinála Pietra Parolina. Ja by som rád adresoval všetkým na Slovensku veľký pozdrav z tejto národnej baziliky a z tejto našej púte pri druhom výročí návštevy Svätého Otca Františka, ktorý tu bol pred dvoma rokmi.

Bolo to úžasné vtedy a môžem povedať aj dnes, vo svojej skromnosti a vo svojom odhade, že sme tiež boli nadšení a aspoň tak cítim, že ten entuziazmus, ktorý je potrebný pre život, ľudia mohli nabrať, prípadne aj tí, ktorí nás sledovali v médiách,“ povedal na brífingu po svätej omši novinárom arcibiskup Bober.

Inzercia

Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober

Predseda KBS reagoval aj na otázku, či bol pozvaný aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorý bol na slávnosti prítomný medzi biskupmi.

Arcibiskup Bober odpovedal, že Róbert Bezák „vždy má pozvanie a je na každom jednom z nás, či prijme pozvanie. My sme tu dnes a aj včera v Bratislave boli všetci. Áno, bolo pozvanie, nikdy sme ho neopomenuli a on to využil a bol včera i dnes,“ dodal košický arcibiskup.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej odzneli na dnešnej svätej omši v kázni dôležité posolstvá pre Slovensko.

„Posolstvá o jednote, o potrebe prekonávať rozdiely a stavať na spoločnom dobre. Myslím, že sú to veľmi dôležité posolstvá práve v tejto dobe, ktorá je taká napätá a rozhádaná a pripomína nám to, čo si musíme opakovať neustále. Sme jeden národ a spolu s národnostnými menšinami tvoríme jedno spoločenstvo na Slovensku,“ uviedla hlava štátu pred novinármi.

Prekonanie rozdielov a jednota je podľa prezidentky Čaputovej to, čo teraz potrebujeme najviac.

Keďže si v Šaštíne zároveň pripomenuli druhé výročie od návštevy pápeža Františka, pred svätou omšou sa druhý najvyšší muž Katolíckej cirkvi pomodlil so slovenskými biskupmi v šaštínskej bazilike rovnakú modlitbu ako pred dvoma rokmi pápež František.

Pred príchodom do baziliky kardinál Parolin krátko pozdravil väzňov, ktorí prišli na svätú omšu z Bratislavy a sedeli blízko oltára.

Po svätej omši odišiel štátny sekretár Vatikánu do Bratislavy, odkiaľ poletí do Košíc.

Na košickom letisku ho privítajú miestni regionálni predstavitelia. Po oddychu navštívi o piatej podvečer gréckokatolícku Katedrálu narodenia presvätej Bohorodičky, kde ho privíta košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ.

Potom kardinál požehná gréckokatolícke Centrum prijatia a prihovorí sa ukrajinskej komunite na Eparchiálnom úrade v Košiciach.

Piatkový program ukončí kardinál Pietro Parolin návštevou Katedrály sv. Alžbety v Košiciach, kde by sa mal o siedmej večer pomodliť vešpery a predniesť meditáciu.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.