Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2016

Duda: Poľsko je za dialóg s Ruskom na báze medzinárodného práva

Podľa poľského prezidenta došlo v Európe k radikálnej zmene v oblasti medzinárodnej bezpečnosti, a to tak na východe, ako aj na juhu.

Poľsko nemá záujem na návrate do obdobia studenej vojny, ubezpečil v utorňajšom vystúpení na pôde NATO Defence College v Ríme najvyšší predstaviteľ tejto krajiny, prezident Andrzej Duda.

Podľa jeho slov je Varšava za dialóg s Moskvou na báze princípov medzinárodného práva a pri rešpektovaní územnej celistvosti všetkých krajín. Duda poznamenal, že rovnováha strachu nie je dobrým receptom na formovanie medzinárodných vzťahov. 

Dodal, že potrebný je cielený dialóg, aby sa tak minimalizovalo riziko omylu, vyhli sme sa konfliktom a zvýšili mieru predvídateľnosti vo vzájomných vzťahoch. Podľa Dudu došlo v Európe k radikálnej zmene v oblasti medzinárodnej bezpečnosti, a to tak na východe, ako aj na juhu.

Poľský prezident hovoril o anexii Krymu a agresii na východe Ukrajiny, ale aj o nestabilite na severe Afriky i na Blízkom východe, ktorá vedie k zvyšujúcej sa hrozbe teroristických útokov a migračnej vlne. Tieto hrozby a výzvy nám podľa slov poľského prezidenta pripomínajú, že musíme zostať silní a jednotní, aby sme si zachovali bezpečnosť, naše hodnoty a spôsob života.

Andrzej Duda sa vo vystúpení, ktorého obsah priblížila tlačová agentúra PAP, vyslovil za posilnenie prítomnosti jednotiek Severoatlantickej aliancie na jej východnom krídle. Iba to podľa neho bude zárukou reálnej obranyschopnosti a bude mať tiež odstrašujúci účinok.

Poľský prezident s manželkou Agatou začal ešte v pondelok trojdňovú návštevu Talianska, v rámci ktorej v úvodný deň rokoval s talianskym premiérom Matteom Renzim.

V utorok sa hostia z Varšavy stretli aj s najvyšším predstaviteľom hostiteľskej krajiny, prezidentom Sergiom Mattarellom, spolu s ktorým sa dnes zúčastnia na slávnosti pri príležitosti 72. výročia ukončenia bitky pod Monte Cassinom.

Inzercia

Odporúčame

Daňo o presilovkovej kliatbe: "Asi to tak malo byť"

Daňo o presilovkovej kliatbe: "Asi to tak malo byť"

Mohol byť hrdinom, no veľkú šancu nepremenil. Marko Daňo mal v sobotňajšom dueli s USA (3:2 pp) za stavu 2:2 tri a pol minúty pred treťou sirénou na hokejke gól, ktorým mohol poslať slovenských hokejistov do štvrťfinále MS.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.