Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Pražský biskup napísal otvorený list ministrovi vnútra a šéfovi polície

Otvoreným listom sa v súvislosti s kontroverzne vnímaným zásahom českej polície obrátil na ministra vnútra ČR Milana Chovanca a policajného prezidenta Tomáša Tuhého niekdajší disident, dnes pomocný pražský biskup Václav Malý.

"Hranica medzi nutnosťou rýchlo konať v nečakaných situáciách a zneužitím právomocí verejného činiteľa je veľmi tenká. Sklon využiť pozíciu silnejšieho je blízky väčšine ľudí. Už v Biblii Ježiš reaguje na otázku vtedajších rímskych vojakov 'A čo máme robiť my?' slovami: 'Nikomu nerobte násilie, nikoho nevydierajte, uspokojte sa so svojím žoldom'," napísal duchovný v otvorenom liste, ktorý zverejnil internetový server Lidovky.cz.
      

Podľa jeho názoru môže byť fakt, že policajti konajú "horlivo", ešte znepokojujúcejší, ako keby vydal neadekvátne pokyny konkrétny veliteľ.
      

"Horlivosť českej polície, ktorá vyvoláva u radu ľudí rozporuplné pocity, nesprevádzala iba návštevu čínskeho prezidenta. Áno, mediálnu pozornosť vzbudilo predovšetkým zabránenie pokojnej a povolenej demonštrácie na Hradčianskom námestí, požiadavky na odstránenie tibetských vlajok, okrem iného z budovy FAMU či veľkoplošného plagátu dalajlámu s Václavom Havlom. Zatiaľ čo čakáme na detailnejšie prešetrenie týchto prípadov, na sociálnych sieťach sú zaznamenané ďalšie prípady používania neadekvátnych donucovacích prostriedkov, verbálne útoky policajtov či nepochopiteľné blokovania diaľnic v oboch jazdných pruhoch policajnými vozidlami sprevádzajúcimi motocyklistov z ruského klubu Noční vlci," píše biskup.
      

Podľa jeho slov sa napriek faktu, že jednotlivé prípady možno bez detailných znalosti posúdiť iba ťažko, nemožno ubrániť dojmu, že konkrétni jednotlivci sa pri rozhodovaní neriadili úvahou o tom, ako by postupoval v danej situácii antikonfliktný tím a už vôbec nie v duchu hesla českej polície Pomáhať a chrániť. Naopak, akoby horlivý prístup bol v týchto prípadoch skôr výrazom arogancie a mocenskej prevahy, dodal Václav Malý.
      

Duchovný pripomenul existenciu policajného zákona i text služobného sľubu, ktorý skladajú muži zákona. Súčasne dodal, že iba horlivosť uplatňovaná v súlade so zákonom a v duchu policajnej prísahy môžu prehĺbiť dôveru v Políciu ČR, bez ktorej sa právny štát a demokratická kultúra nezaobídu.

Inzercia

Odporúčame

Sekera neviní hráčov, ale stav slovenského hokeja: "Reálny obraz"

Sekera neviní hráčov, ale stav slovenského hokeja: "Reálny obraz"

Líder na ľade aj v kabíne, po víťaznom zápase či smutnom konci. Andrej Sekera potiahol menej skúsený slovenský tím vo všetkých smeroch, v ktorých mu vedel pomôcť, no do vytúženého štvrťfinále ho napokon nedoviedol. Za utorňajší výkon proti USA bol na svojich spoluhráčov hrdý, pretože za dosiahnuté výsledky na MS v Rusku nemohli priamo oni, ale súčasný stav slovenského hokeja.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.