Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Pri sérii bombových útokov v Bagdade zahynulo okolo 70 ľudí

Séria bombových útokov zameraných prevažne na šiitské štvrte irackej metropoly Bagdad si dnes vyžiadala životy okolo 70 ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

 Išlo o najnovšie z útokov, ku ktorým došlo v Bagdade a jeho okolí počas už šiestich po sebe idúcich dní. K zodpovednosti za väčšinu týchto úderov sa prihlásila sunnitská extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Najkrvavejší útok dnes otriasol šiitskou štvrťou Šaáb v severnej časti Bagdadu, kde explodovala nálož odpálená na diaľku a na tamojšom trhovisku sa odpálila samovražedná útočníčka. Zahynulo celkovo 44 civilistov, uviedli svedkovia, bezpečnostní predstavitelia a zdravotníci.
      

Po prvej explózii bomby nasledoval výbuch náloží pripevnených na tele samovražednej atentátničky.
      

Islamský štát sa často zameriava na zaľudnené trhoviská a reštaurácie v prevažne šiitských oblastiach, ale útočí aj na šiitské náboženské obrady a bezpečnostné sily.
      

Neskôr v priebehu dňa explodovalo auto naplnené výbušninami na trhovisku v šiitskej štvrti Sadr City (Madínat as-Sadr) vo východnej časti Bagdadu a usmrtilo 18 ľudí, ďalších 57 osôb utrpelo zranenia, uviedla polícia aj svedkovia.
      

Polícia oznámila, že zneškodnila ďalšiu bombu uloženú v aute v tejto oblasti, kde stredajší bombový útok na trhovisku zabil vyše 60 ľudí.
      

V juhovýchodnej bagdadskej štvrti al-Amín pri útoku autom s bombou zahynuli traja ľudia a 15 osôb utrpelo zranenia.
      

Inzercia

Ďalších šesť ľudí prišlo o život pri dvoch rôznych bombových útokoch v nábožensky zmiešaných štvrtiach Júsufíja a Rašíd na juhu irackej metropoly, informovala polícia.
      

Pri vlne bombových a ozbrojených útokov v Bagdade a jeho okolí bolo za posledných šesť dní zabitých vyše 100 ľudí.
      

K útokom dochádza v období, keď sa irackým bezpečnostným silám darí pomaly postupovať na území Islamského štátu, ktoré sa nachádza severne a západne od metropoly.
      

Iracký premiér Hajdar Abádí v sobotu 14. mája vyhlásil, že politická kríza v hlavnom meste nahráva extrémistickej organizácii.
      

Abádí sa už celé mesiace snaží zostaviť technokratickejšiu vládu, s ktorou by mohol lepšie bojovať proti korupcii a zlému riadeniu. Jeho kroky však blokujú súperiace politické strany, ktoré sa už zabetónovali na rôznych ministerstvách a majú tam svoje pole pôsobnosti.

Odporúčame

Prezident: Spraviť z humanitárnej pomoci nákladovú položku je dobrý krok

Prezident: Spraviť z humanitárnej pomoci nákladovú položku je dobrý krok

Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že pokiaľ je vláda ochotná pristúpiť k tomu, aby sa pomoc, ktorú súkromné subjekty dajú na humanitárnu pomoc, stala aj daňovou nákladovou položkou, určite to všetky organizácie veľmi privítajú. "Spraviť z humanitárnej pomoci nákladovú položku pre komerčné subjekty je určite dobrý krok," povedal dnes prezident po stretnutí s predstaviteľmi mimovládnych organizácií zameraných na humanitárnu pomoc.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.