Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Prezident: Spraviť z humanitárnej pomoci nákladovú položku je dobrý krok

Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že pokiaľ je vláda ochotná pristúpiť k tomu, aby sa pomoc, ktorú súkromné subjekty dajú na humanitárnu pomoc, stala aj daňovou nákladovou položkou, určite to všetky organizácie veľmi privítajú. "Spraviť z humanitárnej pomoci nákladovú položku pre komerčné subjekty je určite dobrý krok," povedal dnes prezident po stretnutí s predstaviteľmi mimovládnych organizácií zameraných na humanitárnu pomoc.

Do Prezidentského paláca pozval viacerých predstaviteľov slovenských humanitárnych organizácií, ktorí sa zapojili do riešenia migračnej krízy ako lekári či zabezpečujú zdravotnícku starostlivosť.
      

"Chcel som s tými, ktorí pomáhajú, diskutovať o tom, na čo ako krajina môžeme byť pyšní a čo nás trápi. A po tomto stretnutí skutočne odchádzam s veľmi dobrým pocitom, že sú krajiny, kde o nás ako o Slovensku počuť skutočne veľmi veľa. Na to, akí sme malí, tak dokážeme nesmierne pomôcť," povedal Kiska. Zároveň ocenil, že vláda nedávno prijala záväzok zdvojnásobiť objem humanitárnej pomoci. Humanitárnu krízu označil za príčinu najväčších problémov dneška.
      

Jednou z predstaviteliek mimovládnych organizácii bola aj Mária Sliacka, humanitárna pracovníčka, riaditeľka projektu finančnej pomoci pre vysídlencov z východu Ukrajiny a Krymu. Minulý rok jej minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák udelil Zlatú plaketu ministra za rozvojovú a humanitárnu pomoc. "Stretnutie bolo veľmi pozitívne práve v tom, že sme si mohli povedať, že Slovensko ako malá krajina je schopná poskytovať a veľmi efektívne humanitárnu pomoc. Samozrejme, sú veci, ktoré trápia a vždy sa to týka hlavne peňazí, ktorých by mohlo byť viac. Nie je to len otázka možno smerom k ministerstvám, ktoré tieto financie rozdeľujú, ale aj smerom k verejnosti, ktorá na humanitárne problémy vo svete reaguje a tiež má možnosť prispievať," povedala humanitárna pracovníčka.
      

Medzi záväzkami, ktoré by sa mali prijímať na Svetovom humanitárnom summite v tureckom Istanbule, je, aby sa humanitárna pomoc dávala ľuďom prostredníctvom financií. "Každý človek, keď sa ocitne v humanitárnej kríze, tak tie potreby sú rôzne. Niekto potrebuje rôzne číslo topánok, to sa veľmi ťažko poskytuje, keď napríklad firma pošle 30.000 topánok a nakoniec sa stane, že ani jedna nebude sedieť. To je možno taký najpálčivejší problém, aby organizácie mohli reagovať hneď po tom, ako sa nejaká humanitárna kríza udeje," dodala.
      

Prezidentov záujem o humanitárnu pomoc ocenil aj Hugo Gloss, manažér pre rozvojovú a humanitárnu pomoc zo Slovenskej katolíckej charity. "Sme veľmi radi, že pán prezident sa naozaj živo zaujíma o to, čo robíme vo svete a hľadá spôsoby, ako ešte viacej zintenzívniť a pomôcť, aby sme jednak Slovensko prezentovali v dobrom svetle a zároveň pomáhali skutočne tým, ktorí to potrebujú," povedal.
      

Prezident prijal predstaviteľov mimovládnych humanitárnych organizácií v súvislosti s prvým Svetovým humanitárnym summitom, ktorý sa bude konať 23. a 24. mája v Istanbule. Slovensko bude na ňom reprezentovať a sprevádzať by ho mal i zástupca slovenskej diplomacie a predstavitelia mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú humanitárnej pomoci.

 

Inzercia

Odporúčame

Putin vyradil Bašnefť zo zoznamu strategických firiem

Putin vyradil Bašnefť zo zoznamu strategických firiem

Ruský prezident Vladimir Putin dal zelenú predaju 50-% štátneho podielu v ruskej ropnej spoločnosti Bašnefť, keď v minulých dňoch podpísal dekrét o vyradení firmy zo zoznamu strategických podnikov. Dekrét vstúpil do platnosti 16. mája. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

USA - Slovensko 2:3 pp, Cíger: "Musíme sa z chýb poučiť"

USA - Slovensko 2:3 pp, Cíger: "Musíme sa z chýb poučiť"

Slovenskí hokejisti budú tretí rok v rade chýbať vo štvrťfinále MS. V utorkovom rozhodujúcom súboji v Petrohrade síce zdolali USA 3:2 po predĺžení, ale dva body im na postup nestačili. V tabuľke B-skupiny tak zaostali za štvrtými Američanmi o dva body a skončili na 5. mieste.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.