Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

V blízkosti náleziska v Palmýre stavajú ruské jednotky novú základňu

Americká organizácia, ktorá sa venuje ochrane kultúrneho dedičstva, tvrdí, že ruské jednotky stavajú v stredosýrskom meste Palmýra novú vojenskú základňu. Stavia sa pritom údajne v blízkosti archeologického náleziska zapísaného na zoznam svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).

Ako informovala agentúra AP, organizácia American School of Oriental Research's Cultural Heritage Initiative zverejnila na internete družicové snímky, ktoré zachytávajú výstavbu na severnom okraji antickej lokality, ktorá bola poškodená jednotkami Islamského štátu, kým mesto desať mesiacov ovládali.
      

Sýrskym vládnym jednotkám za podpory náletov ruských lietadiel sa mesto podarilo dobyť v marci, ale až do dnešného dňa sa v jeho okolí odohrávajú boje medzi vládnymi vojakmi a džihádistami.
      

Riaditeľ Hlavného úradu pre pamiatky a múzeá (DGAM) v Sýrii Maamún Abdulkarím pre AP uviedol, že Rusi stavajú malé baraky, v ktorých budú kancelárie i klinika. Dodal, že jeho organizáciu nikto o povolenie na stavbu nežiadal.
      

Koncom apríla UNESCO vyslala do Palmýry svoj tím. Skupina bola na mieste od 24. do 26. apríla a konštatovala "významné poškodenie", Palmýra si však podľa UNESCO z veľkej časti "zachovala celistvosť a pôvodnosť".
      

Extrémisti z IS, ktorí starovekú Palmýru ovládli ešte vlani v máji, zničili Baalšamínov chrám a tiež Víťazný oblúk. Rozbité a poškodené sú aj sochy a sarkofágy, ktoré boli príliš veľké na to, aby sa ich podarilo ukryť v bezpečí.
      

Napriek zničeniu viacerých ikonických stavieb si však archeologické nálezisko v Palmýre zachovalo "veľkú časť zo svojej celistvosti a pôvodnosti" napísalo v správe UNESCO.
      

Na základe leteckých snímok sa predpokladalo, že extrémisti poškodili Baalšamínov chrám, ako aj chrám Bélov a sedem pohrebných veží, z ktorých tri zničili úplne - vrátane veží Elahbelovej a Iamlichovej. To však zatiaľ nie je isté.
      

Bélov chrám i viaceré ďalšie pamiatky totiž odborníci pre odmínovacie práce, ktoré v meste ešte stále prebiehajú, môžu sledovať len z diaľky. Podrobnú správu o rozsahu škôd v Palmýre zverejní UNESCO v júli.

Inzercia

Odporúčame

Pápež: Migrantov treba integrovať, nie ich getoizovať

Pápež: Migrantov treba integrovať, nie ich getoizovať

Pápež František v rozhovore pre francúzsky denník La Croix zdôraznil, že migrantov prichádzajúcich do Európy treba skôr integrovať, ako ich sústreďovať v "getách". V čase pretrvávajúcej migračnej krízy František znova apeloval na európske štáty, aby "integrovali" migrantov, hoci "dvere (im) nemožno otvárať iracionálne".

Skupina 21 asýrskych kresťanov z Iraku sa zo Slovenska vrátila späť domov

Skupina 21 asýrskych kresťanov z Iraku sa zo Slovenska vrátila späť domov

Skupina 21 asýrskych kresťanov z Iraku sa rozhodla vrátiť zo Slovenska späť domov do Iraku. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo vnútra, podľa ktorého dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť s prístupom na Slovensku, ale to, že nevedeli prekonať smútok za domovom. "Tým pádom mali problém začleniť sa do života na Slovensku. Najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli adaptovať na nové prostredie a zvyšní členovia sa zo súdržnosti rozhodli vrátiť spolu s nimi," spresnil rezort vnútra.