Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Pre školstvo je kľúčové vyriešenie financovania, tvrdia školské organizácie

Kľúčovým a nevyhnutným predpokladom pre ďalší rozvoj školstva je jednoznačne uspokojivé vyriešenie financovania školstva a osobitne platov pedagogických a odborných zamestnancov. Tvrdia to zástupcovia 31 organizácií a iniciatív pôsobiacich v slovenskom školstve v spoločnom komuniké. Upozorňujú, že programové vyhlásenie vlády nemá dostatočné finančné krytie.

"Zámery deklarované v Programovom vyhlásení vlády na roky 2016 – 2020 nemajú dostatočné finančné krytie, a preto ich realizácia nebude možná. Dlhodobo pretrvávajúce problémy v školstve sa týmto len prehĺbia," uvádzajú školské organizácie vo vyhlásení, ktoré podpísali napríklad Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Združenie katolíckych škôl Slovenska, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR, Slovenská komora učiteľov, Iniciatíva slovenských učiteľov, Študentská rada vysokých škôl a ďalší.
      

V programovom vyhlásení vlády (PVV) sa uvádza, že platy učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a pedagógov vo vysokom školstve by sa mali od 1. septembra tohto roku a od 1. januára 2018 každoročne zvýšiť v priemere o šesť percent. Vláda v dokumente konštatuje, že je rozhodnutá spojiť realizáciu zásadných vnútorných zmien s pravidelným medziročným zvyšovaním verejných zdrojov do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol dve miliardy eur. A taktiež, aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do školstva, na konci volebného obdobia v roku 2020 bola porovnateľná s priemerom krajín EÚ.
      

Na ministerstve školstva sa v súvislosti s PVV uskutočnia vo štvrtok (19.5.) okrúhle stoly so zástupcami školského prostredia. Školské organizácie a iniciatívy by spolu so zástupcami rezortu školstva mali diskutovať o úlohách v rámci PVV a harmonogramu ich plnenia.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.