Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. máj 2016

Šimečka vidí Putinových idiotov všade. Len nie pred vlastným prahom

Podnikatelia ako Zdeněk Bakala škodia v skutočnosti viac ako ruská propaganda.
Šimečka vidí Putinových idiotov všade. Len nie pred vlastným prahom

Meno podnikateľa Bakalu sa dnes v českých médiách skloňuje prakticky denne. Aj preto, že česká vláda aktuálne čelí vážnemu problému. Ostravsko-karvinské bane (OKD) nie sú schopné splácať svoje záväzky, podali na súd insolvenčný návrh a smerujú ku krachu. Budúcnosť tejto obrovskej firmy, ktorá zamestnáva približne desaťtisíc ľudí a ďalšie tisíce pracovných miest na severe Moravy od nej závisia, tak momentálne leží najmä na pleciach štátu. Len pred niekoľkými dňami odmietlo niekoľko desiatok baníkov kvôli situácii vo firme vyfárať.

Z ekonomického pohľadu ide zdanlivo o banálnu „story“. Odvetvie, v ktorom firma podnikala, sa dostalo do problémov a štát, ak nechce mať v regióne hladovú dolinu, sa musí podieľať na hľadaní východísk. Banálne je to však naozaj len zdanlivo. Príbeh OKD má totiž minimálne dve vážne spoločenské súvislosti.

Gauner s papierom od súdu

Tou prvou je, že potvrdzuje jeden opakujúci sa paradox. O téme spoločenskej zodpovednosti a morálky vo verejnom živote často najviac rozprávajú tí, ktorí svojím osobným konaním po týchto hodnotách brutálne šliapu. Výsledkom je, že čoraz viac ľudí to potom považuje len za frázy a prázdne slová.

Podnikateľ Zdeněk Bakala, ktorý stál za OKD, si roky budoval imidž filantropa a etalónu spoločenskej zodpovednosti. Stal sa miláčikom pražských salónov, platil Knižnicu Václava Havla, vystupoval na Fóre 2000, napríklad aj v rámci panelu „Svet obchodu, v ktorom by som chcel žiť“, vlastnil štátotvorné médiá, ktoré rovnako ako on hlásajú spoločenskú zodpovednosť, či prispel na prezidentskú kampaň Karla Schwarzenberga. Svet „pravdy a lásky“ mu tlieskal.

Bakala mal však aj druhú tvár. Podobnú viac bezškrupulóznym uhľobarónom zo začiatku minulého storočia ako empatickým „trendy“ podnikateľom so zodpovednosťou za svet okolo seba.

K OKD sa Bakala spolu so svojím spoločníkom dostal počas vlády Vladimíra Špidlu. Kúpil ich od spoločnosti Karbon Invest, ktorá podľa českých ekonomických novinárov fungovala v celej transakcii ako biely kôň. Na tomto obchode Bakala rozprávkovo zbohatol.

Keď sa firme darilo, vyťahoval z nej zisk, ktorý využíval aj na budovanie svojho verejného imidžu. Podľa známej českej novinárky Lenky Zlámalovej z týždenníka Echo vytiahol takto Bakala z OKD za desať rokov približne šesťdesiat miliárd českých korún. Keď sa firma, aj v dôsledku zmien na trhu s uhlím, dostala do problémov, dal od nej ruky preč. Svojich podielov sa zbavil. Veď s osudom zamestnancov a celého regiónu nech sa trápi štát.

Spolu s baňami získal Bakala kúpou OKD aj viac ako štyridsaťtisíc baníckych bytov. Ľuďom, ktorí v nich žili, dal verejný prísľub, že byty neprevedie na tretiu osobu a nájomcovia si ich budú môcť odkúpiť za zvýhodnenú cenu. Nikdy ho však nedodržal a byty predal medzinárodnej investičnej spoločnosti Round Hill Capital.

Porušil tým nielen svoje slovo, ale aj privatizačnú zmluvu. Keď súčasný český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek označil takéto konanie za „gaunerské“, Bakala ho žaloval. Výrok súdu znel, že Zaorálkove slová boli vzhľadom na správanie Bakalu „oprávnené a primerané“.

Už spomínaná Zlámalová charakterizuje Bakalovo podnikanie ako „veľmi nechutné“: „Svojím konaním škodí všetkým bohatým ľuďom, a teda aj celej krajine. Vyvoláva odpor voči svojej spoločenskej vrstve a šíri dojem, že bohatý človek rovná sa zvrhlík,“ píše novinárka.

Táto kritika, ale aj osud baníkov na Ostravsku, však už Bakalu trápiť nemusia. Žije vo Švajčiarsku a venuje sa vinárstvu a cyklistike.

Šimečkov referenčný rámec

V Česku je Bakala okrem iných médií aj majiteľom časopisu Respekt. Tu sa dostávame k druhej spoločenskej súvislosti kauzy Bakala.

Respekt je kvalitný časopis, ktorý už dlhý čas upozorňuje na jednu dôležitú hrozbu. Je ňou nárast podpory politického extrémizmu, stúpajúca popularita rôznych konšpiračných teórií či zvyšujúci sa počet konzumentov ruskej propagandy. Dôsledkom je pokles dôvery v politický systém a demokraciu. Tento problém časopis považuje za svoju tématickú vlajkovú loď a upozorňovanie naň berie ako misiu.

Inzercia

Slovenský novinár Martin M. Šimečka, ktorý pracuje pre Respekt, dokonca pred slovenským referendom o rodine uverejnil článok Mierka fašizmu, v ktorom okrem iného píše: „Kresťanskí aktivisti aj úplná väčšina slovenských politikov, ktorí pôjdu v sobotu na referendum o „prirodzenej rodine“, sa ocitli podľa môjho referenčného rámca v úlohe Putinových užitočných idiotov, aj keď mnohí by iste tvrdili, že som k nim nespravodlivý.“

Aj vďaka tejto kampani sa podľa Šimečku kriesia duchovia minulosti, v dôsledku čoho sa môže stať, že naša politická identita sa čoskoro zredukuje na dilemu: liberalizmus alebo fašizmus.

Šimečka a Respekt majú v mnohom pravdu. V spoločnosti cítiť narastajúci hnev, ktorý môže za istých okolností rozmetať existujúci politický systém a postaviť nás pred spomínanú dilemu.

To, čo píšu, má však jednu chybičku krásy. A práve v súvislosti s aktuálnou kauzou Bakala stojí za to na ňu upriamiť pozornosť.

Ak sa náš politický systém pod tlakom extrémizmu naozaj dostane do krízy, na vine určite nebudú organizátori slovenského referenda, ale skôr podnikatelia typu majiteľa Respektu.

Ich pokrytectvo a bezcitnosť majú totiž na dôveru ľudí v systém oveľa devastačnejší vplyv ako ruská propaganda. Tá už len šikovne pracuje s emóciami sklamaných a frustrovaných ľudí. Tí sa však do tohto rozpoloženia duše často dostali aj vďaka manierom Bakalu a jemu podobných biznismenov.

Ľudí, ktorí vo verejnom priestore roky hovoria o zodpovednosti a verejnom záujme, pritom sledujú len svoj osobný profit. Keď sa potom pravda prevalí v plnej nahote, sklamanie a hnev býva obrovský. V skutočnosti sú preto práve oni tými najužitočnejšími Putinovými idiotmi.

Len ktovie, či si o tom budeme môcť niekedy prečítať v Respekte.

Foto: Profimedia.sk

 

 

 

Odporúčame