EÚ: Európa chýbala na Haiti

Niektorí europoslanci sú nespokojní. Catherine Ashtonová podľa nich nezvládla rýchlo a účinne reagovať na minulotýždňové nešťastie na Haiti.

Začiatok roka je pre vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničie hektický. Po nepresvedčivom výkone počas vypočúvania v Európskom parlamente je tu ďalšia nespokojnosť. Zo strany niekoľkých europoslancov zaznelo, že Ashtonová nezvládla situáciu ohľadom Haiti a EÚ bola pri poskytovaní pomoci opäť pomalá. Vyčítajú jej, že neletela do postihnutej oblasti tak, ako jej kolegyňa z USA Hillary Clintonová.

Kritika zaznela prevažne z francúzskeho tábora. „V čase keď ľudia trpia, skoro všetci boli na Haiti, ale Európa tam nebola,“ citoval euobserver.com europoslanca Josepha Daula. Ku kritike sa pripojil aj ďalší francúzsky europoslanec Daniel Cohn-Bendit zo Strany zelených. Ten C. Ashtonovej odkázal, že je to jej základné minimum prísť do postihnutej oblasti. „Myslím, že EÚ by mala byť priamo na mieste. Nie iba v ústraní. Keby som bol ja vysoký predstaviteľ, sadol by som na prvé lietadlo, vrátil sa späť a povedal by som Európanom, čo treba robiť,“ hovorí Cohn-Bendit pre portál.

Kritika prichádza napriek tomu, že už dvanásť hodín po nešťastí prišiel do postihnutej oblasti únijný koordinátor pre humanitárnu pomoc Vicente Raimundo. A dva dni po nešťastí C. Ashtonová vyhlásila, že obnova zničeného Haiti bude prioritou pre Európsku úniu. Zvolala dokonca mimoriadne zasadnutie ministrov pre rozvojovú pomoc. „Som absolútne presvedčená, že pomôžeme. Ľudia na Haiti to od nás očakávajú a ja im odkazujem, že môžu s nami rátať,“ povedala po tragédií.

K téme:
Slovensko a trosky na Haiti Zdieľať

Nechcela blokovať letisko

Podobného názoru ako jeho francúzsky kolegovia je aj slovenský europoslanec Eduard Kukan. Podľa neho mala C. Ashtonová využiť situáciu a cestovať na Haiti, aby ukázala líderstvo, ktoré sa od nej očakáva. „Viem, že po praktickej stránke by to bolo iba gesto, ale takáto gestá a symboly majú svoje dôležité miesto v politike,“ povedal pre Postoy člen európskeho výboru pre zahraničné veci. Ďalej dodal, že samotná pomoc mala byť realizovanejšia rýchlejšie, vzhľadom na rozsah nešťastia.

Hovorca C. Ashtonovej povedal, že ministerka zahraničia neletela do postihnutej oblasti na odporúčanie OSN a pretože nechcela blokovať vzdušný priestor. Od stredy je však C. Ashtonová v USA, kde rokuje s ministerkou zahraničných veci USA H. Clintonovou a šéfom OSN Pan Ki-Munom o vzniknutej situácií na Haiti.

Dlhodobá pomoc

Podľa analytika Ústavu mezinárdních vztahů Ondreja Horkého je Ashtonovej dôvod neblokovať vzdušný priestor skôr symbolickou odpoveďou. Pravý dôvod je niekde inde. „Hlavnú úlohu na Haiti hrajú Spojené štáty americké, čo je prirodzené kvôli blízkosti. Nikto iný nie je schopný logisticky zaistiť nutnú infraštruktúru,“ vysvetľuje pre Postoy Horký. Úlohu EÚ vidí naopak v dlhodobej pomoci. „Teraz je dôležité, aby Európska únia splnila svoje sľuby, nie na úkor ďalších rozvojových zemí a potvrdila, že je najlepšia v dlhodobej pomoci, až média o Haiti stratia záujem,“ dodal.

Z Európskej únie poputuje do postihnutej oblasti finančný balík, ktorý je rozdelený na tri časti. V prvom balíku príde na Haiti 122 miliónov eur, ktoré budú určené na okamžitú pomoc. V druhom (107 mil. eur) a treťom (200 mil. eur) balíku budú peniaze určené na postupné zotavenie krajiny. Spolu je to okolo 400 miliónov eur.

Marek Mačica
Foto: http://www.globalpress.it, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo