Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. január 2010

EÚ: Európa chýbala na Haiti

Niektorí europoslanci sú nespokojní. Catherine Ashtonová podľa nich nezvládla rýchlo a účinne reagovať na minulotýždňové nešťastie na Haiti. Začiatok roka je pre vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničie hektický. Po nepresvedčivom výkone počas vypočúvania v Európskom parlamente je tu ďalšia nespo...

Niektorí europoslanci sú nespokojní. Catherine Ashtonová podľa nich nezvládla rýchlo a účinne reagovať na minulotýždňové nešťastie na Haiti.

Začiatok roka je pre vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničie hektický. Po nepresvedčivom výkone počas vypočúvania v Európskom parlamente je tu ďalšia nespokojnosť. Zo strany niekoľkých europoslancov zaznelo, že Ashtonová nezvládla situáciu ohľadom Haiti a EÚ bola pri poskytovaní pomoci opäť pomalá. Vyčítajú jej, že neletela do postihnutej oblasti tak, ako jej kolegyňa z USA Hillary Clintonová.

Kritika zaznela prevažne z francúzskeho tábora. „V čase keď ľudia trpia, skoro všetci boli na Haiti, ale Európa tam nebola,“ citoval euobserver.com europoslanca Josepha Daula. Ku kritike sa pripojil aj ďalší francúzsky europoslanec Daniel Cohn-Bendit zo Strany zelených. Ten C. Ashtonovej odkázal, že je to jej základné minimum prísť do postihnutej oblasti. „Myslím, že EÚ by mala byť priamo na mieste. Nie iba v ústraní. Keby som bol ja vysoký predstaviteľ, sadol by som na prvé lietadlo, vrátil sa späť a povedal by som Európanom, čo treba robiť,“ hovorí Cohn-Bendit pre portál.

Kritika prichádza napriek tomu, že už dvanásť hodín po nešťastí prišiel do postihnutej oblasti únijný koordinátor pre humanitárnu pomoc Vicente Raimundo. A dva dni po nešťastí C. Ashtonová vyhlásila, že obnova zničeného Haiti bude prioritou pre Európsku úniu. Zvolala dokonca mimoriadne zasadnutie ministrov pre rozvojovú pomoc. „Som absolútne presvedčená, že pomôžeme. Ľudia na Haiti to od nás očakávajú a ja im odkazujem, že môžu s nami rátať,“ povedala po tragédií.

K téme:
Slovensko a trosky na Haiti Zdieľať

Nechcela blokovať letisko

Podobného názoru ako jeho francúzsky kolegovia je aj slovenský europoslanec Eduard Kukan. Podľa neho mala C. Ashtonová využiť situáciu a cestovať na Haiti, aby ukázala líderstvo, ktoré sa od nej očakáva. „Viem, že po praktickej stránke by to bolo iba gesto, ale takáto gestá a symboly majú svoje dôležité miesto v politike,“ povedal pre Postoy člen európskeho výboru pre zahraničné veci. Ďalej dodal, že samotná pomoc mala byť realizovanejšia rýchlejšie, vzhľadom na rozsah nešťastia.

Inzercia

Hovorca C. Ashtonovej povedal, že ministerka zahraničia neletela do postihnutej oblasti na odporúčanie OSN a pretože nechcela blokovať vzdušný priestor. Od stredy je však C. Ashtonová v USA, kde rokuje s ministerkou zahraničných veci USA H. Clintonovou a šéfom OSN Pan Ki-Munom o vzniknutej situácií na Haiti.

Dlhodobá pomoc

Podľa analytika Ústavu mezinárdních vztahů Ondreja Horkého je Ashtonovej dôvod neblokovať vzdušný priestor skôr symbolickou odpoveďou. Pravý dôvod je niekde inde. „Hlavnú úlohu na Haiti hrajú Spojené štáty americké, čo je prirodzené kvôli blízkosti. Nikto iný nie je schopný logisticky zaistiť nutnú infraštruktúru,“ vysvetľuje pre Postoy Horký. Úlohu EÚ vidí naopak v dlhodobej pomoci. „Teraz je dôležité, aby Európska únia splnila svoje sľuby, nie na úkor ďalších rozvojových zemí a potvrdila, že je najlepšia v dlhodobej pomoci, až média o Haiti stratia záujem,“ dodal.

Z Európskej únie poputuje do postihnutej oblasti finančný balík, ktorý je rozdelený na tri časti. V prvom balíku príde na Haiti 122 miliónov eur, ktoré budú určené na okamžitú pomoc. V druhom (107 mil. eur) a treťom (200 mil. eur) balíku budú peniaze určené na postupné zotavenie krajiny. Spolu je to okolo 400 miliónov eur.

Marek Mačica
Foto: http://www.globalpress.it, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

EÚ: Pripravujú desaťročnicu

EÚ: Pripravujú desaťročnicu

Európska únia pripravuje plán na najbližších desať rokov, ktorý má byť zameraný na ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. O novej stratégií pre EÚ sa hovorilo v španielskom meste La Granja, kde sa tento týždeň uskutočnilo neformálne zasadnutie ministrov pre európske záležitosti. Špan...

ZAHRANIČIE: Atentátnik na Jána Pavla II. je na slobode

ZAHRANIČIE: Atentátnik na Jána Pavla II. je na slobode

Atentátnik Jána Pavla II. Mehmet Ali Agca je po skoro tridsiatich rokoch na slobode, informoval magazín Time. Útočník na hlavu Katolíckej cirkvi teraz zjavne túži po publicite. Chce natočiť film a napísať román. Sám sa Agca pomenoval ako Kristus večný a pre médiá povedal: „Hlásam koniec sveta. Každý...

Váš pohľad: Marxizmus slovenského kresťanského politika

Váš pohľad: Marxizmus slovenského kresťanského politika

Postoy predkladá na diskusiu článok jedného z čitateľov o vzťahu medzi kresťanstvom a socializmom. Kto môže za krízu? Poviete si, to je ale hlúpa otázka. Máte pravdu. Ale existuje na ňu množstvo nesprávnych odpovedí, ktoré sa dobre počúvajú. Najmä z úst socialistických politikov. Za všetky ponúkam t...