Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2016

Turecké sily a koalícia pod vedením USA zlikvidovali v Sýrii 27 islamistov

Spolu 27 príslušníkov džihádistickej organizácie Islamský štát prišlo o život v Sýrii pri delostreleckej paľbe tureckej armády a pri náletoch Spojenými štátmi vedenej koalície.

Informovala o tom dnes turecká agentúra Anadolu s odvolaním sa na vojenské zdroje.

Podľa agentúry prišli militanti o život v nedeľu v čase, keď sa pripravovali na vypálenie ďalších mínometných striel smerom na turecké územia. 

Takejto paľbe z pozícií IS v Sýrii je vystavené najmä turecké pohraničné mesto Kilis, kde sýrski utečenci počtom prevyšujú miestnych obyvateľov. Pri cezhraničnom ostreľovaní, ktoré sa zintenzívnilo od polovice januára, prišlo o život už 21 ľudí a desiatky ďalších boli zranené.

Medzinárodná koalícia začala s náletmi na pozície Dáišu v Sýrii v septembri roku 2014. Turecko jej povolilo využívať pritom vojenskú základňu Incirlik, na vzdušných úderoch sa však pravidelne nezúčastňovalo.

V súvislosti s ostreľovaním svojho pohraničia však avizovalo, že nijakú takúto provokáciu nenechá bez odpovede.

Navyše, Turecko v uplynulých mesiacoch zažilo niekoľko atentátov, ktoré sú spájané práve s Islamským štátom alebo kurdskými povstalcami. 

Boje na juhovýchode Turecka, kde žijú prevažne Kurdi, sa zintenzívnili vlani v júli, keď sa po zastavených mierových rokovaniach medzi vládou a PKK - žiadajúcou väčšiu autonómiu - skončilo prímerie. Turecká vláda naznačila, že mierový proces s PKK neobnoví.

Okrem toho turecká armáda útočí aj na základne kurdských polovojenských oddielov v susednom Iraku.

Inzercia

Odporúčame