Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2016

V Egypte hromadne odsúdili vyše 100 ľudí za nepovolené protesty

Egyptská vláda odovzdala dva ostrovy Tírán a Sanáfír v ústí Akabského zálivu Saudskej Arábii. Protestovalo viac ako viac ako 1300 ľudí zo sekulárnych skupín a Moslimského bratstva.

Súd v egyptskej Káhire poslal na päť rokov za mreže 101 ľudí, ktorí sa pokúsili protestovať proti odovzdaniu dvoch strategicky významných ostrovov v Červenom mori Saudskej Arábii. Včera o tom informovala agentúra DPA. 

Odsúdených zatkli 25. apríla po tom, ako polícia krátko po začiatku rozohnala protestné zhromaždenie v západnej časti Káhiry. Usvedčili ich z organizovania nepovolenej demonštrácie, narušenia verejnej bezpečnosti a členstva v teroristickej organizácii. Verdikt bol vynesený v sobotu večer. 

Egyptská vláda v polovici apríla oznámila, že egyptské ostrovy Tírán a Sanáfír v ústí Akabského zálivu, v ktorom majú Izrael a Jordánsko významné prístavy, v skutočnosti patria Saudskej Arábii. Údajne to odhalili merania pri demarkácii námornej hranice medzi Egyptom a Saudskou Arábiou.

Oznámenie vyvolalo medzi Egypťanmi rozsiahle pobúrenie a prvé verejné protesty za posledných niekoľko mesiacov, ktoré organizovali sekulárne skupiny i Moslimské bratstvo. Polícia však väčšinu protestných akcií okamžite potlačila alebo im zabránila preventívnym zatýkaním a prísnymi bezpečnostnými opatreniami.  

V Egypte sú demonštrácie bez predchádzajúceho povolenia polície zakázané, takže za mrežami podľa správ aktivistov celkovo skončilo viac ako 1300 protestujúcich. Spomedzi nich už 152 odsúdili - 101 na päť rokov a 51 na dva roky odňatia slobody. 

Kritici obviňujú vládu egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího z rozpredávania štátneho územia výmenou za štedrú finančnú pomoc zo Saudskej Arábie.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.