Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. máj 2016

Danko sa bude pýtať Šefčoviča na sankcie za neprijatie utečencov

Podľa Sulíka Európska únia robí všetko preto, aby znechutila občanom myšlienku spoločnej Európy.

Slovenská republika je na predsedníctvo v Rade EÚ pripravená, lebo má stabilnú vládu, ktorá sa vytvorila vďaka rozvážnym predsedom strán schopných zastávať záujmy Slovenska. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal predseda Národnej rady SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko.

"Slovensko si počas predsedníctva neurobí hanbu. Všetko je pripravené vďaka rozvážnosti a postupu ľudí, ktorí budú zastávať výkonnú moc počas predsedníctva," uistil.

O dobrej pripravenosti SR hovoril v relácii aj europoslanec a šéf opozičnej SaS Richard Sulík. On však za tým vidí najmä prácu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Zároveň tvrdí, že samotný inštitút predsedníctva je len marketing na prezentáciu jednotlivých krajín. "Predsedajúca krajina nemá reálne možnosť ovplyvniť chod únie za tých šesť mesiacov. Keby sa inštitút predsedníctva zajtra zrušil, EÚ by nefungovala o nič horšie," tvrdí.

Danko je však presvedčený, že blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ musíme rešpektovať a neurobiť si hanbu. "Vidím to ako veľkú šancu," povedal.

Na margo reformy EÚ sa obaja politici zhodli, že nie všetko funguje tak, ako má. "Hlavné negatívum je v tom, že EÚ príliš silno zasahuje do kompetencií členských krajín, chce rozhodovať o stále viac a viac veciach," vyhlásil Sulík.

Danko uznáva, že z nášho členstva plynie množstvo výhod. "Ale aby nám EÚ diktovala, koľko máme zaplatiť, ak neprijmeme utečenca, aby nám európska legislatíva zasahovala do kompetencií, tak toto sú veci, ktoré musia vzbudzovať pocit krivdy. Je dôležité, aby európski úradníci neboli odtrhnutí od reality. Je tiež potrebný vážny audit vzťahov Slovenska voči EÚ. Musíme zanalyzovať plusové a mínusové veci," odporučil.

Inzercia

Šéfovi národniarov sa podľa svojich slov nepáčilo vyjadrenie slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý označil za problém, že mladí cítia skôr národne ako európsky. "Mám veľkú výhradu k pánovi Šefčovičovi a chcem sa o tom baviť aj v pondelok na koaličnej rade. Očakával som aj jeho väčšiu aktivitu, keď Európska komisia schvaľovala sankcie 250.000 eur za každého neprijatého utečenca," priznal.

Samotný návrh, aby krajiny zaplatili pokutu za každého utečenca, ktorého odmietnu, označil Sulík za absurdný, a to nielen pre východoeurópske krajiny. "Zachytil som kritiku aj v Európskom parlamente, aj od ľudí zo západoeurópskych krajín vo frakcii ľudovcov, ktorá bola vždy zhovievavá. Mám dojem, že EÚ robí všetko preto, aby znechutila občanom myšlienku spoločnej Európy," pripustil.

Na margo Turecka, ktoré žiada bezvízový styk s EÚ a šesť miliárd eur, inak uvoľní utečencov zo svojho územia smerom do Európy, Danko povedal, že únia sa nesmie nechať vydierať a Turecko označil za vážny problém. "Hoci je Turecko v NATO, do EÚ nepatrí," zdôraznil.

Sulík zas pripustil uzavretie hraníc. "Európa musí svoje hranice uzavrieť a zrejme k tomu dôjde, ak Turecko dohodu vypovie," uzavrel.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.