Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2016

Berlín stopol novú spoluprácu tajných služieb Nemecka a USA, tvrdí Spiegel

Úrad kancelárky vyslanie agentov BND zamietol. Inšpektori BND sa totiž obávali ďalšieho škandálu v prípade, že by sa nová spolupráca zverejnila, píše Spiegel.

V súvislosti s nedávnym škandálom, týkajúcim sa spolupráce tajných služieb Nemecka a USA, odmietla nemecká vláda nový projekt s americkou stranou. Malo ísť o vyslanie malej vojenskej jednotky do Jordánska, ktorá by odtiaľ sledovala pohyby zahraničných džihádistických bojovníkov, informuje vo svojom najnovšom vydaní spravodajský týždenník Der Spiegel.

USA mali Nemecku ponúknuť účasť na jednotke americkej armády Gallant Phoenix, ktorá spadá pod Spojené veliteľstvo špeciálnych operácií (JSOC), sú v nej však aj americkí tajní agenti. Jednotka má základňu v Jordánsku, odkiaľ sleduje zahraničných bojovníkov, ktorí prichádzajú alebo odchádzajú zo Sýrie. Berlín by tak získal prístup aj k informáciám o islamistoch z Nemecka. Nemecká armáda (Bundeswehr) a Spolková spravodajská služba (BND) považovali preto takúto spoluprácu za zmysluplnú.

Úrad kancelárky však vyslanie agentov BND zamietol. Inšpektori BND sa totiž obávali ďalšieho škandálu v prípade, že by sa nová spolupráca zverejnila, píše Spiegel. Odovzdanie dokumentácie o nemeckých džihádistoch Spojeným štátom navyše nie je právne pokryté. Jasné nebolo ani to, či Američania by na základe získaných informácií plánovali cielené vojenské operácie proti džihádistom.

Nemecká vláda chce podľa Spiegla držať BND "nakrátko" po vlaňajšom odhalení, že pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) sledovať svojich európskych spojencov.

Inzercia

Odporúčame