Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2016

Slovensko v Bruseli podporilo ochranné opatrenia proti dovozu lacnej čínskej ocele

Rada FAC/Obchod sa venovala aj rokovaniam USA a EÚ o dohode TTIP. "Podstatná je dobre pripravená dohoda a nie je potrebné prijať ju za každú cenu," zdôraznil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Chovanec.

Situácia na európskom trhu s oceľou a Transatlantická dohoda o obchode a investíciách, tzv. TTIP, dominovali zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné záležitosti / Obchod (FAC/Trade). Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec. 

"Situácia ohľadom lacného dovozu ocele do Európy je kritická," priblížil štátny tajomník rezortu hospodárstva s tým, že viaceré krajiny vrátane Slovenska sa vyslovili za ďalšie ochranné opatrenia, ako aj ich sprísnenie. "Ide napríklad o rýchlejšie posúdenie toho, či je oceľ dovážaná za nižšie ako výrobné ceny, alebo o možnosť zaviesť vyššie clá."

V tejto súvislosti Slovensko podporilo aj francúzsko-nemeckú iniciatívu na urýchlenie diskusie o spomínaných opatreniach. "Oceľ vstupuje aj do iných výrobných odvetví dôležitých aj pre Slovensko, ako napríklad automobilový priemysel," dodal R. Chovanec.

V reakcii na vysoký nárast neférových obchodných praktík vrátane tzv. dumpovaných dovozov Európska komisia vydala v polovici marca oznámenie, ktoré navrhuje viaceré možné riešenia. Z obchodného hľadiska ide napríklad o predbežný dohľad nad dovozom ocele do EÚ, modernizácia nástrojov na ochranu obchodu (TDIs) vrátane obmedzenia uplatňovania princípu nižšieho cla (LDR), rýchlejšie zavádzanie predbežných opatrení a iniciovanie prešetrovaní na základe hrozby ujmy.

"Návrh Komisie je krok správnym smerom," konštatoval štátny tajomník MH SR. Ako dodal, "Slovensko má ambíciu, aby paleta ochranných nástrojov bola o čosi širšia". 

Inzercia

Rada FAC/Obchod sa venovala aj rokovaniam USA a EÚ o dohode TTIP, pričom rezonoval aj nedávny únik informácií z negociačných dokumentov. 

"Na jednej strane škoda, že sa poškodila dôveryhodnosť EÚ ako takej. Na strane druhej sa verejnosť dozvedela, že Európska komisia rokuje v mantineloch členských štátov a neobjavilo sa tam nič v neprospech únie," zhodnotil R. Chovanec.

Ďalšie kolo americko-európskych rokovaní je naplánované na koniec júla, pričom ambíciou zostáva ukončiť ich do konca tohto roka v kontexte blížiacich sa prezidentských volieb v USA. "Podstatná je však dobre pripravená dohoda a nie je potrebné prijať ju za každú cenu," zdôraznil štátny tajomník.

Negociácie pokrývajú celkovo 25 oblastí. Slovensko sa jednoznačne hlási k tomu, že TTIP nesmie znížiť ochranu spotrebiteľa či viesť k prílevu GMO. Rovnako kladieme dôraz na ochranu poľnohospodárskych subjektov, malých a stredných podnikateľov a energeticky náročného priemyslu. Rokovanie s americkou stranou vedie Európska komisia, ktorá následne informuje členské štáty.

Odporúčame

-15%
On postaví dom tebe
16,90 14,36

Román výnimočného slovenského autora / On postaví dom tebe

Z chudobného pastiera Dávida sa stane kráľ. V románovom prerozprávaní bohatého obsahu Prvej a Druhej knihy Samuelovej, Prvej knihy kroník a čiastočne Prvej knihy kráľov čitateľ prežije príbeh praotca Mesiáša, jeho rodiny, krajiny či dokonca sveta. Hlavný dej sa však odohráva v Dávidovom srdci.

Príbeh najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a Najvyššieho, ktorý k svojmu ľudu prehováral vtedy, ale prehovára aj k človeku dnešnej doby.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.