Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2016

Harabin uspel aj v druhom disciplinárnom konaní

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin uspel aj v druhom z celkovo štyroch disciplinárnych konaní, ktoré sú vedené voči jeho osobe.

Po piatkovom oslobodení spod návrhu predsedníčky Súdnej rady Jany Bajánkovej sa mu podarilo stopnúť i prvý z trojice návrhov, ktoré voči nemu podala predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) Daniela Švecová.

Okrem verejného zasadnutia, kde sa prerokúvali Harabinove výroky na adresu Švecovej, uskutočnil dnes disciplinárny senát pod vedením sudcu Juraja Floroviča aj neverejné zasadnutie. Na ňom posudzoval konanie vedené pod značkou 3 Ds 7/2015. „Bolo rozhodnuté o zastavení konania,“ informoval hovorca NS SR Boris Urbančík.

Dôvody zastavenia Urbančík nespresnil. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia bude toto podľa neho zverejnené na internetovej stránke NS. Či voči nemu môže podať Švecová opravný prostriedok a či tak urobí, nie je v tejto chvíli jasné.

O tom, že Florovičov senát dnes neverejne riešil aj ďalšiu disciplinárku, sa médiá dozvedeli od Harabina. Ten sa na verejnom zasadnutí opýtal predsedu senátu, či je pravda, že rozhodli aj o ďalšom disciplinárnom návrhu. Florovič to potvrdil. 

Urbančík vysvetlil, že disciplinárny senát stopol prvý z trojice minuloročných podaní Švecovej. Tá navrhla 29. septembra 2015 stíhanie Harabina a dvoch členov jeho senátu Viliama Dohňanského a Gabriely Šimonovej. Harabin dnes povedal, že bolo zastavené i konanie voči Dohňanskému.

Inzercia

Sudcov šéfka NS požadovala preradiť na súd nižšieho stupňa, sudkyni navrhla znížiť plat na polovicu po dobu šiestich mesiacov. Reagovala na skutočnosť, že bol na slobodu prepustený sexuálny delikvent Milan M. Harabinov dovolací senát zrušil rozsudok preto, že kauzu súdil sudca Milan Varga v minulosti odsúdený v Česku za jazdu pod vplyvom alkoholu. Považoval ho za nezákonného sudcu. Vargu odsúdili v roku 2011. Na Slovensku vtedy ešte nebola jazda pod vplyvom alkoholu trestným činom.

Švecová sa domnievala, že jej kolegovia sa dopustili závažného disciplinárneho previnenia, lebo vydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom. To podľa nej spôsobilo celospoločenské ohrozenie, nakoľko sa na slobodu dostal sexuálny delikvent. 

Predsedníčka NS bola presvedčená, že Harabinov senát nebol oprávnený riešiť otázku statusu prvostupňového sudcu. Trestnoprávne kolégium NS prijalo 29. septembra 2015 stanovisko, v ktorom takisto označilo dôvody senátu Harabina za irelevantné. Jeho členovia hlasovali 12:3 v neprospech senátu Harabina.

V ďalších dvoch disciplinárnych návrhoch Švecová požaduje finančný postih jej predchodcu vo funkcii a tiež zbaviť ho sudcovskej funkcie. Harabin to považuje za stíhanie za právny názor. Dnes vyhlásil, že nemá obavy a je presvedčený, že predsedníčka súdu s návrhmi neuspeje. Švecovú a tiež šéfku Súdnej rady Janu Bajánkovú vyzval, aby „okamžite“ odstúpili z funkcie, lebo ju nemajú ďalej právo zastávať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.