Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2016

Pápež František vyhlási Matku Terezu za svätú

Svetoznáma misionárka a rádová sestra Matka Tereza z Kalkaty bude oficiálne povýšená medzi svätých 4. septembra na vatikánskom Námestí svätého Petra počas bohoslužby, ktorú bude celebrovať pápež František. Potvrdil to dnes Vatikán.

Termín kanonizačnej svätej omše, na ktorej vyhlásia Matku Terezu za svätú, bol už známy, ale nie miesto jej konania. Objavili sa dohady, že omša bude možno slávená v indickom meste Kalkata, ktoré misionárka prijala za svoj domov.

Bohoslužba pripadá na predvečer dňa, keď si svet pripomína výročie smrti Matky Terezy z 5. septembra 1997. Zomrela vo veku 87 rokov.

Matka Tereza, vlastným menom Agnese Gonxhe Bojaxhiu, sa narodila 26. augusta 1910 v macedónskom meste Skopje. Mala albánsky pôvod a prijala indické občianstvo. V roku 1950 založila rehoľný rád Kongregácia misionárok lásky a za svoju prácu získala celosvetové uznanie, vrátane Nobelovej ceny za mier v roku 1979.

Matka Tereza bola vysoko váženou osobnosťou po celom svete a jej cesta k svätosti je veľmi rýchla. V novodobých dejinách bol za svätého vyhlásený rýchlejšie len pápež Ján Pavol II., ktorého svätorečili v roku 2014, deväť rokov po jeho smrti.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.