Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2016

Ak Británia opustí EÚ, Londýn už nebude finančnou mekkou, tvrdí MMF

Londýn by mohol prísť o svoje postavenie globálneho finančného centra, ak bude Británia v referende 23. júna hlasovať za odchod z Európskej únie, varoval dnes Medzinárodný menový fond (MMF).

Táto globálna inštitúcia, podporujúca finančnú stabilitu, uviedla, že vplyvný sektor finančných služieb Londýna by stratil moc v dôsledku straty tzv. cezhraničných práv. Tie umožňujú kvalifikovaným pracovníkom pracovať v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ bez toho, aby si v každom z 28 štátov eurobloku museli vybavovať separátne povolenie.

Tieto práva majú pre Britániu rozhodujúci význam, pretože veľká časť jej ekonomiky je postavená na službách - predovšetkým vo finančnom sektore, ako je účtovníctvo, bankovníctvo a daňové poradenstvo. Názor MMF posilnila dnešná správa centrálnej banky Spojeného kráľovstva, ktorá tiež varovala, že tzv. brexit by mohol dostať britskú ekonomiku do recesie.

Hlasovanie za odchod by podľa MMF privodilo zdĺhavé obdobie zvýšenej neistoty, čo by viedlo k nestabilite finančného trhu a zasiahlo by produkciu. Rozhodnutie odísť z EÚ by znamenalo, že Británia by si musela vyjednať podmienky svojho odchodu a nového vzťahu s EÚ - a tento proces by istý čas trval.

MMF zdôraznila, že EÚ má obchodné dohody so 60 ekonomikami, ktoré nie sú jej členmi, a potenciálne dohody s ďalšími 67 krajinami. Rokovania, ktoré by to vyriešili, by si vyžiadali určitý čas.

"Tieto procesy a ich prípadné výsledky by mohli zostať nevyriešené na celé roky, vážne zaťažiť investičnú a ekonomickú náladu počas prechodného obdobia a znížiť produkciu," pokračoval MMF. "Navyše, volatilita kľúčových finančných trhov by pravdepodobne vzrástla tak, ako sa trhy prispôsobujú novým okolnostiam."
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.