Cesty českých korunovačných klenotov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cesty českých korunovačných klenotov

V roku 1938 sa korunovačné klenoty ocitli aj na Slovensku.

V susednom Česku slávia 700 rokov od narodenia Karla IV. Pri tejto príležitosti sa koná množstvo muzeálnych expozícií a kultúrnych podujatí. Počas dvoch týždňov budú v Prahe opäť vystavené české korunovačné klenoty, a to po prvý raz vedľa seba vo svojej stredovekej i renesančnej podobe.

Tieto predmety nie sú zaujímavé len samy osebe, ale aj svojimi cestami, v ktorých sa odrážajú nepokojné dejinné obdobia. V snahe zabrániť, aby sa stratili, zničili či stali vojnovou trofejou boli korunovačné klenoty niekoľkokrát vyvezené z českého územia. Tieto „výlety“ úzko súvisia s našimi dejinami.

Po prvý raz sa o vyvezenie korunovačných klenotov postaral uhorský panovník Žigmund Luxemburský v roku 1420, keď vypukli husitské nepokoje. Neskôr, už ako rímsky cisár a legitímny český kráľ, sa Žigmund postaral aj o ich vrátenie. Ešte než sa tak stalo, mal možnosť prezrieť si vo Viedni českú korunu Bertrandon, ktorý tam pobudol na záver cesty Uhorským kráľovstvom. Spomedzi drahých kameňov koruny ho upútal najväčší rubín, aký kedy videl – spomína však aj nedostatok jeho priezračnosti. Môžeme predpokladať, že muž, ktorý bol v službách vojvodu Burgundského, mal s čím porovnávať. Podľa jeho opisu šlo o gotické klenoty.

Nástupom Habsburgovcov sa Viedeň stala prirodzeným útočiskom insígnií v čase nepokojov v Čechách. V operácii KFC (Klenoty fascinujúcí ceny) však limuzína s korunovačnými klenotmi zamierila na Slovensko. Táto zmena smeru súvisela s novou geopolitickou situáciou – predošlú orientáciu na metropolu Rakúska vystriedala orientácia na územie 1. ČSR. Stalo sa tak v roku 1938, keď hrozilo nemecké bombardovanie Prahy. Korunovačné insígnie boli prechodne uložené najskôr v trezore žilinskej banky a neskôr v hoteli kúpeľného mestečka Rajecké Teplice.

V tejto súvislosti je užitočné spomenúť úctyhodne koncepčnú kultúrnu politiku našich susedov. Na ňu nadväzuje dramaturgia verejnoprávnych médií: počas nastávajúceho víkendu 14. – 15. mája 2016 uvedie ČT 2 množstvo dokumentárnych a hraných filmov k problematike českých Luxemburgovcov, z ktorých viacerí boli aj panovníkmi našich predkov. Na filmoch môžeme pozorovať formovanie a premeny českého historického povedomia v 20. storočí. Paralelne sa pritom otvára príležitosť uvažovať o uhorských dejinách a spôsobe, ako ich rozprávať.

Foto: flickr.com

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo