Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2016

Prezidenti Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú vo Viedni pre Karabach

V záujme hľadať riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu sa na budúci týždeň vo Viedni uskutoční stretnutie prezidentov Arménska a Azerbajdžanu, Serža Sarkisjana a Ilhama Alijeva.

Informovala o tom dnes agentúra TASS s odvolaním sa na diplomatické zdroje v Jerevane.

Ako sprostredkovatelia sa na stretnutí zúčastnia spolupredsedovia minskej skupiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre Náhorný Karabach, ktorými sú diplomati z Ruska, Francúzska a USA.

Situácia v oblasti styčnej línie v Náhornom Karabachu sa dramaticky zmenila 2. apríla, keď sa v regióne obnovili boje medzi miestnou armádou a azerbajdžanskými jednotkami. Tieto boje boli najintenzívnejšie od roku 1994 a vyvolali veľké znepokojenie na Kaukaze a v priľahlej oblasti. 

Boje si na oboch stranách vyžiadali niekoľko desiatok obetí na životoch. Strany konfliktu sa 5. apríla dohodli na zastavení paľby a odvtedy sa navzájom obviňujú z pokračovania ostreľovania a útokov.

Náhorný Karabach - časť Azerbajdžanu - je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej dohody a doriešenia štatútu tejto oblasti.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.