Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2016

Španielsko a Portugalsko neplnia rozpočtové ciele, EÚ chce zvýšiť tlak

Pravidlá Európskej únie predpokladajú pre rozpočtových hriešnikov pokuty, EK sa však zatiaľ k takémuto riešeniu neuchýlila. Rozhodnutie by mala prijať v stredu 18. mája.

Európska únia plánuje zvýšiť tlak na Španielsko a Portugalsko za neplnenie rozpočtových cieľov. Včera o tom informovala agentúra DPA, ktorá sa odvolala na nemenované zdroje.

Obe krajiny dlho zápasili s ekonomickými problémami, no po získaní medzinárodnej finančnej pomoci sa situácia postupne zlepšila. Zaostávajú však v plnení rozpočtových pravidiel Európskej únie, ktoré vyžadujú, aby rozpočtový schodok neprekročil 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa zdrojov, ktoré si neželali byť menované, panuje v Európskej komisii "široká zhoda", aby sa na obidve krajiny zvýšil tlak. Pravidlá Európskej únie predpokladajú pre rozpočtových hriešnikov pokuty, EK sa však zatiaľ k takémuto riešeniu neuchýlila. Ako uvedené zdroje dodali, o sankciách voči Madridu a Lisabonu sa nediskutovalo.

Rozhodnutie by EK mala prijať v stredu 18. mája. Hovorkyňa EK Mina Andrejevová sa k diskusiám o tejto otázke odmietla vyjadriť. Uviedla iba toľko, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

Španielska ekonomika je 4. najväčšia v eurozóne a z obrovských finančných problémov sa dokázala zotaviť po tom, ako Madrid získal záchranný balík vo výške 41 miliárd eur na podporu bankového sektora. Rozpočtový deficit Španielska dosiahol minulý rok 5,1 % HDP, čo je omnoho viac, než sa očakávalo. Krajina by pritom tento rok mala rozpočtový schodok stlačiť pod 3 % HDP, no vzhľadom na vývoj v minulom roku sa to podľa všetkého nepodarí.

Portugalsko, ktoré v roku 2014 po troch rokoch vystúpilo zo záchranného programu EÚ a Medzinárodného menového fondu a vrátilo sa k ekonomickému rastu, dosiahlo minulý rok rozpočtový schodok na úrovni 4,4 % HDP. Aj to bolo viac, než Európska komisia predpokladala.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.