Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2016

Brazílskej prezidentke Rousseffovej hrozí odvolanie, už si odniesla veci z úradu

Hlavným dôvodom snahy kritikov o zosadenie prezidentky sú zlé ekonomické výsledky a korupčné škandály, vrátane toho okolo štátnej ropnej spoločnosti Petrobras. Samotná prezidentka impeachment odmieta.

Brazílsky Senát na zasadnutí debatuje o tom, či pozastaví výkon funkcie prezidentke Dilme Rousseffovej. Vyvrcholením debaty bude hlasovanie o tomto kroku. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Ak bude jednoduchá väčšina 81 senátorov hlasovať za pozastavenie výkonu funkcie, Rousseffová bude dočasne odvolaná z úradu a ten bude šesť mesiacov vykonávať viceprezident Michel Temer - teda až do rozhodnutia, či Rousseffovú natrvalo odvolajú.

Predseda hornej komory brazílskeho parlamentu Renan Calheiros vyhlásil, že chce, aby sa hlasovanie o impeachmente uskutočnilo už v stredu večer miestneho času.

Podľa zástancov odvolania Rousseffová nezákonne manipulovala s rozpočtom v roku 2013, aby tak pred voľbami v nasledujúcom roku vylepšila štatistiky o hospodárení svojej vlády. Hlavným dôvodom snahy kritikov o zosadenie prezidentky sú však zlé ekonomické výsledky a korupčné škandály, vrátane toho okolo štátnej ropnej spoločnosti Petrobras. Samotná prezidentka impeachment odmieta a tvrdí, že ide o sprisahanie a prevrat s cieľom zbaviť moci jej ľavicovo orientovanú Stranu pracujúcich, ktorá vládne 13 rokov.

Atmosféra v Senáte bola počas zasadnutia porazenecká. Väčšina kresiel v sále bola prázdna a tých niekoľko senátorov, ktorí sedeli vo vnútri počas prejavov svojich kolegov, sa hralo s mobilmi alebo sa medzi sebou rozprávalo.

Táto atmosféra bola v ostrom protiklade s veľkým rozruchom, ktorý vládol v dolnej komore parlamentu počas minulomesačného hlasovania. Vtedy poslanci občas búrlivo tlieskali alebo vystreľovali konfety.

Inzercia

Dokonca aj spojenci Rousseffovej však už signalizovali, že od Senátu očakávajú pozastavenie jej výkonu funkcie. V takom prípade pôjde Strana pracujúcich do opozície, "tvrdej opozície", ako uviedli.

Brazílsky denník O Estado de S. Paulo napísal, že prezidentka Rousseffová si už zbalila všetky osobné veci v úrade v paláci Planalto a poslala ich do paláca Alvorada, prezidentskej rezidencie. 

Podľa denníka boli medzi osobnými vecami Rousseffovej, zaslanými do paláca Alvorada, knihy a fotografie jej dcéry i jej dvoch vnukov.

Podľa členov jej personálu pracujú celý deň bez prestávky skartovačky aj skenery dokumentov.

Situáciu v Brazílii okolo odvolávania prezidentky sleduje aj pápež František a vyzval na "modlitbu a dialóg" v najväčšej krajine Latinskej Ameriky. Počas stredajšej generálnej audiencie vyjadril nádej, že Brazília "pôjde cestou harmónie a pokoja". Jeho výroky boli zverejnené na webovej stránke Vatikánskeho rozhlasu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.