Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. január 2010

KÁZEŇ 2.0: Boh ako automat

Kázeň 2.0: Dnešná nedeľa je pre nás príležitosťou uvedomiť si dôležitosť vzťahu v našom živote. Vzťahu s Bohom, vzťahu s človekom. Prorok Izaiáš používa v prvom čítaní obraz manželstva ako symbol zväzku Boha a vyvoleného národa. Ale nejde len o vzťah s vyvoleným národom, ale i s každým jednotlivcom ...

Kázeň 2.0: Dnešná nedeľa je pre nás príležitosťou uvedomiť si dôležitosť vzťahu v našom živote. Vzťahu s Bohom, vzťahu s človekom.

Prorok Izaiáš používa v prvom čítaní obraz manželstva ako symbol zväzku Boha a vyvoleného národa. Ale nejde len o vzťah s vyvoleným národom, ale i s každým jednotlivcom navzájom do ktorého náš Boh vstupuje. Vzťah Boha a človeka dominuje aj v dnešnom evanjeliu. Ježiš je prítomný na svadbe v Káne Galilejskej. Udalosti keď Ježiš premieňa vodu na víno predchádza krátka epizóda jeho rozhovoru s matkou. (Keď sa minulo víno, povedala Ježišovi jeho matka: „Nemajú vína.“ Ježiš jej odpovedal: „Čo mňa a teba do toho, žena? Ešte neprišla moja hodina.“)

Je to prospešná lekcia pre obidve strany. Vidíme, že matka i syn sa vzájomne rešpektujú a dávajú si navzájom slobodu. Mária sa správa ako matka, pre ktorú je typická starostlivosť nielen o svojho syna, ale i o potreby druhých. Ježiš sa predstavuje v dnešnom evanjeliu ako ten, kto nie je už len synom svojej matky. Predstavuje sa nám ako dospelý. Mária sa nehnevá. Nehovorí, veď ma musíš poslúchať, si môj syn a ja tvoja matka, porodila som ťa, vychovala.

Nič také sme dnes z úst Márie nepočuli. Namiesto toho hovorí: „Urobte všetko, čo vám povie.“ Lebo pozná svojho Syna. Lebo mu ako prvá uverila. Dnešné evanjelium sa končí vetou: „A jeho učeníci uverili v neho.“ Uverili, lebo videli zázrak. Mária uverila ešte pred zázrakom. A bude veriť, aj keď všetci tí čo dnes uverili, nebudú jej syna chápať, keď mu prestanú dôverovať a dokonca ho opustia.

V čom spočíva jej viera? Okrem iného v tom, že verí nielen v to, čo jej ponúkajú zmysly.

Naša viera je často veľmi zmyslová, založená na vzťahu: mal dať- dal.
Pokým nepochopíme, povedané slovami Exuperyho, že to najdôležitejšie je očiam neviditeľné, budeme tak podobní apoštolom sprevádzajúcim Krista.Skúsme byť podobní Márii. A veriť aj bez zázrakov. V opačnom prípade sa nám môže stať, že veľkú časť svojho života premárnime naháňaním sa za nimi. A krátko pred "finále" môžeme zistiť, že nám to aj tak nepomohlo. Pretože aj apoštoli videli zázraky. Videli Ježiša uzdravovať a dokonca kriesiť mŕtvych. A napokon ho s výnimkou Jána aj tak opustili.

Mladý muž sa modlil: Daj mi Pane prosím peniaze, aby som si mohol kúpiť topánky na moje nohy, pretože mi je strašná zima a veľmi ich potrebujem. A Boh ukázal mladíkovi starca na vozíku, ktorý nemal nohy. Aký zázrak chceš vidieť ty, aby si uveril vo svojho Boha? A aký potrebuješ uvidieť, aby si v neho neprestal veriť?

Inzercia

Oscar Wilde napísal:
Modlitba by nikdy nemala mať žiadnu odozvu, prestala by byť totiž modlitbou a stala by sa obyčajnou korešpondenciou. Ak chce Boh niekoho potrestať, splní mu jeho modlitby.

Dávajme si pozor, aby sa v našom duchovnom živote nestal Boh pre nás len automatom na zázraky. Jedného dňa by nám tak mohlo chýbať pár mesiacov či rokov navyše. Pre človeka nie je nič horšie, ako keby si mal jedného dňa povedať: Keby som mal tak o dvadsať rokov menej..

Nech je dnešná nedeľa pre nás príležitosťou uvedomiť si dôležitosť vzťahu v našom živote. Vzťahu s Bohom, vzťahu s človekom. Mať v živote tieto vzťahy, znamená nepotrebovať zázraky.

brat Šavol
Foto:

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Modlitba za Haiti

Modlitba za Haiti

Mohutné zemetrasenie, ktoré postihlo Haiti, si vyžiadalo desaťtisíce obetí a zničilo veľkú časť ostrovnej krajiny v Karibiku. Postoy sa pridáva k modlitbám, ktoré znejú po celom svete. Nebeský Otec, hoci nie vždy chápeme všetky príčiny a tvoje zámery, s pokorou Ťa prosíme, rozprestri svoje ruky nad ...

EÚ: Pripravujú desaťročnicu

EÚ: Pripravujú desaťročnicu

Európska únia pripravuje plán na najbližších desať rokov, ktorý má byť zameraný na ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. O novej stratégií pre EÚ sa hovorilo v španielskom meste La Granja, kde sa tento týždeň uskutočnilo neformálne zasadnutie ministrov pre európske záležitosti. Špan...

Slovensko a trosky na Haiti

Slovensko a trosky na Haiti

Sledujeme aktivity slovenských inštitúcií, ktoré začali pomáhať Haiti. Desať tisíce mŕtvych, stovky tisíc ranených a samé ruiny. Ostrovný štát Haiti v Karibskom mori sa v priebehu pár sekúnd zmenil na ostrov sĺz a beznádeje. Zemetrasenie s magnitúdom 7,3 zrovnalo v utorok večer so zemou podstatnú č...