Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. máj 2016

Europoslanci odkázali, že Čína nie je trhovým hospodárstvom podľa kritérií EÚ

EÚ hľadá spôsob, ako čeliť obchodným praktikám Číny po 11. decembri 2016, kedy by malo na základe jej prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii (WTO) dôjsť k zmenám vo vyšetrovaniach Pekingu za účelom ochrany obchodu v EÚ.

Čína nie je podľa kritérií EÚ trhovým hospodárstvom - také je včerajšie posolstvo poslancov Európskeho parlamentu (EP). Europoslanci v rámci rozpravy so zástupcami Rady a Európskej komisie hľadali spôsob, ako bojovať s nekalou konkurenciou zo strany Číny. Parlament prijme vo štvrtok k tejto téme samostatné uznesenie.

EÚ hľadá spôsob ako čeliť obchodným praktikám Číny po 11. decembri 2016, kedy by malo na základe jej prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii (WTO) dôjsť k zmenám vo vyšetrovaniach Pekingu za účelom ochrany obchodu v EÚ.

Väčšina poslancov v rámci rozpravy kritizovala Peking za netransparentnú politiku štátnej pomoci a štátne dotácie čínskych firiem, dôsledkom čoho sú nízke ceny exportu neodrážajúce vzťah ponuky a dopytu. Nadmerná výrobná kapacita Číny je podľa europoslancov zdrojom lacného exportu, ktorý v EÚ spôsobuje škody najmä oceliarskemu priemyslu a ohrozuje tak státisíce pracovných miest. 

Viacerí poslanci vyzvali exekutívu EÚ, aby čo najskôr predložila návrh novej právnej úpravy na boj proti dumpingovému dovozu. Ďalší zas žiadajú, že EÚ musí vyslať jasný signál, že Čína nebude uznaná za trhovú ekonomiku.

Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis poslancov uistil, že riešenie krízy oceliarskeho priemyslu v EÚ je vysoko na zozname priorít Európskej komisie. Dodal, že je nepopierateľné, že Čína nie je trhovým hospodárstvom. Aj preto Európska komisia pracuje na novom prístupe, ktorého súčasťou bude silný systém ochrany obchodu, a ktorý bude zároveň v súlade s pravidlami WTO.

Nový prístup EÚ by podľa komisára Andriukaitisa mohol byť založený na príklade Spojených štátov, ktoré vypočítavajú dumpingové rozpätie v závislosti od konkrétneho prípadu. Prisľúbil tiež, že kolégium komisárov sa bude touto otázkou zaoberať začiatkom leta.

Holandská ministerka obrany Jeanine Hennis-Plasschaertová v mene svojej krajiny, ktorá momentálne predsedá Rade EÚ, uviedla, že táto téma bude predmetom zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 12. mája.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.