EÚ: Pripravujú desaťročnicu

Európska únia pripravuje plán na najbližších desať rokov, ktorý má byť zameraný na ekonomickú, sociálnu a environmentálnu udržateľnosť. O novej stratégií pre EÚ sa hovorilo v španielskom meste La Granja, kde sa tento týždeň uskutočnilo neformálne zasadnutie ministrov pre európske záležitosti.

Španielske predsedníctvo sa pustilo do novej stratégie pre Európsku úniu s názvom „Europe 2020“. Tá má nahradiť doterajšiu Lisabonskú stratégiu, ktorá bola prijatá v roku 2000 a jej platnosť vyprší tento rok. Nový plán na najbližších desať rokov bude klásť v sociálnej oblasti dôraz na zamestnanosť a vzdelanie a v environmentálnej oblasti to bude boj proti klimatickým zmenám. O konkrétnych krokoch v spomenutých oblastiach by sa malo rokovať na februárovom summite EÚ v Bruseli.

Iniciatívu španielskeho predsedníctva považuje analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Bacovský za dobrú. Upozorňuje však na nedostatky, ktoré sa môžu dostaviť. „Podobne ako Lisabonská stratégia bola dobrým dokumentom – navrhovala správne riešenia a postupy – len politici sa jej väčšinou nedržali. V tom je problém každej ďalšej stratégie,“ hovorí pre Postoy Bacovský. „V prvom rade sa musí zmeniť spôsob jej realizácie, inak zostane bezzubá ako predošlé stratégie,“ doplňuje. Španielsky minister pre záležitosti EÚ Diego Lopez Garrido po skončení schôdzky naznačil, že stratégia by mala byť riadená inak. Priamo Európskou radou a Komisiou.

K téme:
Svet 2009: Čo robil Schuman v hrobe Zdieľať

Španielsky premiér J.L. Zapatero (na snímke) na margo novej stratégie vyhlásil, že by mala byť záväzná pre všetkých členov EÚ. Štáty, ktoré by ju nedodržiavali by podľa Zapterovho návrhu prišli o časť peňazí z EÚ. Plán má podporu aj prezidenta Hermana Van Rompuya, ktorý ho označil za ambiciózny. Upozornil však, že bude ťažké dosiahnuť konsenzus 27 štátov.

Na neformálnom stretnutí v La Granje sa preberala aj otázka občianskej iniciatívy, ktorá zahrnuje pravidlá, podľa ktorých budú môcť občania EU iniciovať návrh na legislatívnu úpravu.

Marek Mačica
Foto: wikimedia.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo