Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2016

Štátnu poisťovňu vníma M. Kočan ako výzvu, chce lepšie Slovensko

Ako novú výzvu vníma Miroslav Kočan šéfovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

"V súkromnej sfére pôsobím 22 rokov, žijem na Slovensku, vychovávam tri deti a je to pre mňa veľká výzva a príležitosť vrátiť niečo spoločnosti zo svojich skúseností a aplikovať ich na to, aby sme budovali lepšie Slovensko," povedal dnes po absolvovaní verejného vypočutia na pôde parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Svojho kandidáta prišiel poslancom predstaviť minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Kočana by chcel do funkcie podľa svojich slov vymenovať v krátkom čase. Avizoval, že okrem výmeny na riaditeľskej stoličke sa chystá aj zmena stanov spoločnosti aj fungovania Dozornej rady. Po novom by v mene VšZP nemal rozhodovať už len šéf predstavenstva, ktorý je aj riaditeľom poisťovne, ale aj jeho ďalší dvaja členovia. "Je to štandardom u bežných obchodných spoločností, bude treba súhlasný prejav minimálne dvoch členov," priblížil Drucker.

Meniť sa má aj zloženie Dozornej rady. Svoje miesto v ňom dostanú zástupcovia nielen rezortu zdravotníctva, ale aj financií, spravodlivosti, vnútra, politickej opozície i tretieho sektora.

Od nového šéfa VšZP minister očakáva, že nastaví štandardy tak, aby sa verejné zdroje prerozdeľovali efektívne. Ako priblížil Kočan, zlepšiť by chcel aj vnímanie štátnej poisťovne verejnosťou. "V poslednom období bolo medializovaných veľa káuz, ktoré znižujú kredibilitu VšZP a mojím cieľom je nastaviť pravidlá a systémy tak, aby sa zvýšila transparentnosť, objektivita toho, čo VšZP robí. Mojím osobným cieľom je zlepšiť povedomie a vnímanie verejnosti."

Popri Kočanovi by do VšZP mali prísť ako členovia predstavenstva aj Milan Horváth a Michal Ďuriš. Horváth v minulosti pôsobil v Národnej banke Slovenska, Slovenskej sporiteľni aj na ministerstve financií. V súčasnosti je v Dozornej rade Eximbanky, odkiaľ ho musí kabinet pred nástupom do VšZP odvolať. S finančným sektorom má skúsenosti aj Ďuriš, bol tiež prodekanom na Univerzite Komenského v Bratislave.

Najväčšej poisťovni na slovenskom trhu v súčasnosti šéfuje Miroslav Vaďura. Či ostane naďalej pôsobiť v poisťovni, Kočan zatiaľ povedať nevedel, chce sa najprv oboznámiť s jeho pôsobením. Vaďura nahradil v riaditeľskom kresle Marcela Foraia, ktorý odišiel pre kauzu zmlúv s jeho tetou Annou Sučkovou. Opakovanie takejto situácie Kočan vylučuje. Ako hovorí, nemá vedomosť o tom, že by niekto z jeho príbuzných pôsobil či podnikal v zdravotníctve.

"Prichádzam úplne z mimo rezortu," podotkol. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.