Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2016

Gorbačov musí pre zdravie odložiť návštevu Košíc

Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov nepríde v najbližšom čase do Košíc, aby si prevzal čestné občianstvo, ktoré mu mesto udelilo.

Lekári mu zo zdravotných dôvodov neodporúčajú cestu lietadlom. Gorbačov o tom v liste informoval slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera.

Mesto Košice udelilo verejné ocenenie Gorbačovovi "za presadzovanie myšlienok slobody a demokracie, za reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám". Jeho otec bol počas druhej svetovej vojny v roku 1944 ranený v bojoch pri Košiciach. Udelenie čestného občianstva nositeľovi Nobelovej ceny za mier navrhol exprezident SR a bývalý košický primátor Schuster.

V liste Gorbačov vyjadril vďaku Košičanom za ocenenie, ako aj nádej a túžbu prísť do Košíc na miesta, "ktoré sa stali mne a mojej rodine blízkymi".

Gorbačov, ktorý v marci oslávil 85. narodeniny, stál v rokoch 1985-91 na čele sovietskej komunistickej strany, napokon sa stal prvým a posledným prezidentom Sovietskeho zväzu. Pod jeho vedením sa začala reformná politika prestavby (perestrojka) a otvorenosti (glasnosť). Zaslúžil sa o zmiernenie napätia vo svete, skončenie studenej vojny a v konečnom dôsledku o rozpad sovietskeho bloku. 

Mestské zastupiteľstvo Košíc mu udelilo čestné občianstvo 14. marca tohto roku. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v piatok 6. mája rozhodla, že mu udelí čestný titul doctor honoris causa v odbore politológia.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.