Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2016

Padlých vojakov si včera na Slavíne uctil aj premiér Fico

S príhovorom na Slavíne vystúpil podpredseda vlády Peter Pellegrini, kritizoval opozičných poslancov, ktorí vyzývajú na boj proti fašizmu, ale pietnej spomienky sa nezúčastnili.

Pietnej spomienky na padlých vojakov pri príležitosti 71. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom na bratislavskom Slavíne sa včera neplánovane zúčastnil aj premiér Robert Fico, ktorý je po operácii srdca. Jeho účasť Úrad vlády SR neavizoval, s príhovorom na spomienke vystúpil podpredseda vlády Peter Pellegrini.

V ňom varoval pred extrémizmom, šovinizmom a nacionalizmom. Povinnosť vystríhať pred ich hrozbou má byť podľa jeho slov o to naliehavejšia, že sa nenávisť dostala aj do Národnej rady SR. "Šírenie nenávisti voči iným ľuďom na základe rasovej či národnej príslušnosti, relativizácia či ospravedlňovanie zločinov vojny sa v posledných rokoch z okraja spoločnosti, alebo presnejšie z jeho suterénu, dostáva do programov politických strán, dokonca i na pôdu parlamentu...," povedal v príhovore.

Chlácholenie sa tým, že ide o celoeurópsky jav, považuje za veľmi nebezpečný alibizmus. "Zdá sa, akoby sme sa so zväčšujúcim odstupom od najväčšej svetovej kataklizmy stávali stále menej citliví na podobné nebezpečenstvá, ktoré ohrozovali Európu. Dnes však vieme, k čomu viedol nástup totalitných ideológií k moci. Nedovoľme opakovanie minulých zlyhaní a chýb," zhrnul s tým, že slobodu treba brániť.

Pietnej spomienky sa zúčastnili aj podpredseda parlamentu Béla Bugár, viacerí členovia kabinetu, vedúci zastupiteľských úradov v SR, predstavitelia samosprávy i zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Pellegrinimu chýbali opoziční poslanci, ktorých neúčasť kritizoval v príhovore. „Kde sú dnes tí poslanci Národnej rady, ktorí v plene vyzývali na boj proti fašizmu a dnes tu nie je z nich ani jeden?" pýtal sa. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.